Fot. screen YouTube.

Donald Trump ujawnił nową strategię wobec Afganistanu i Azji Południowej

W dniu 21 sierpnia br. prezydent USA Donald Trump, podczas wizyty w połączonej bazie wojsk lądowych Myer-Henderson Hall, przedstawił nową, ekspansywną strategię obejmującą Afganistan, Pakistan, Indie oraz kraje Azji Środkowej i Południowej, która ma na celu wzmocnienie amerykańskiego bezpieczeństwa.

W poniedziałek, 21 sierpnia br. prezydent USA Donald Trump, podczas wizyty w połączonej bazie wojsk lądowych Myer-Henderson Hall (Arlington, Wirginia), przedstawił nową, ekspansywną strategię obejmującą Afganistan, Pakistan, Indie oraz kraje Azji Środkowej i Południowej, która ma na celu wzmocnienie amerykańskiego bezpieczeństwa.

Podczas przemówienia przed setkami żołnierzy US Army w Conmy Hall, amerykańskie prezydent powiedział, że społeczeństwo amerykańskie jest już sfrustrowane przez najdłuższy jak dotąd konflikt zbrojny, prowadzony przez USA, nazywając go ?wojną bez zwycięstwa?. Zapowiedział jednocześnie wdrażanie nowej strategii bezpieczeństwa w tym regionie, której opracowanie rozpoczęło się wraz z objęciem przez niego najwyższego urzędu w USA w styczniu br.

Po pierwsze, nasz naród musi szukać satysfakcjonującego i trwałego wyjścia, godnego ogromnych poświęceń, które zostały złożone, zwłaszcza poświęceń życia. Mężczyźni i kobiety którzy służą naszemu narodowi na wojnie, zasługują na plan zwycięstwa. Zasługują na potrzebne do tego narzędzia i zaufanie, które otrzymali, aby walczyć i zwyciężać. ? stwierdził amerykański prezydent.

Prezydent stwierdził jednocześnie, że pospieszne wycofanie się z Afganistanu spowodowałoby odzyskanie sił przez i terytorium przez terrorystów, którzy znowu zaczęliby stanowić realne zagrożenie dla terytorium USA i ich sojuszników, planując kolejne ataki terrorystyczne. Powiedział, że wywiad amerykański ocenia, iż w samych tylko Afganistanie i Pakistanie działa około dwudziestu organizacji terrorystycznych, co jest największą koncentracją tego typu struktur na całym świecie. Skrytykował przy tym Pakistan, który często udziela schronienia bojownikom na swoim terytorium. Trump zapowiedział, że Stany Zjednoczone nadal będą prowadzić swoje działania w oby państwach, by przeciwdziałać zagrożeniu terrorystycznemu, w tym na przeciwdziałaniu dostawom broni, w tym ewentualnym próbom przekazania bojownikom materiałów rozszczepialnych.

Amerykański przywódca podkreślił, że nowa strategia oparta będzie na założeniach, a nie harmonogramie, gdyż uważa, że konkretna data wycofania wojsk amerykańskich z Afganistanu, a także mówienie o liczebności czy planach działań jest szkodliwe. USA będą natomiast wykorzystywać wszystkie swoje superlatywy, takie jak dyplomacja, potęga gospodarcza, wywiad wojskowy i siła militarna, wspierając legalny rząd i siły zbrojne Afganistanu, które muszą w przyszłości przejąć całkowitą kontrolę nad krajem i jego bezpieczeństwem.

Prezydent ostrzegł władze w Islamabadzie, że dalsze wspieranie terrorystów walczących w sąsiednim Afganistanie jest poważnym problemem i ma niewiele wspólnego z wysiłkami międzynarodowej koalicji w Afganistanie. Ocenił przy tym, że Pakistan ma więcej do stracenia, jeśli będzie kontynuował swoją politykę. Zapowiedział także rozszerzenie współpracy z Indiami, które są kluczowym graczem w regionie, aby również mogły zaangażować się w rozwiązanie konfliktu zbrojnego w sąsiednim Afganistanie.

Donald Trump powiedział, że Australia popiera nową strategię USA, w tym zwiększenie liczebności sił i środków, które prowadzą działania w Afganistanie. Wcześniej, sekretarz obrony James N. Mattis zapowiedział zwiększenie amerykańskiego kontyngentu wojskowego w tym kraju o nie więcej 4 tysiące żołnierzy. Obecnie, w Afganistanie stacjonuje ok. 8,4 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Realizacji tego przedsięwzięcia podejmie się Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, gen. Joseph F. Dunford, Jr.

Trump zapewnił również, że nowa strategia bezpieczeństwa w regionie Azji Środkowej i Południowej będzie realizowana wspólnie z sojusznikami z NATO, których będzie namawiał do zwiększenia swojego zaangażowania w Afganistanie. Podkreślił, że kilka państw członkowskich Sojuszu już zwiększyło liczebność swoich kontyngentów.

Źródło:

defense.gov: President Trump Unveils New Afghanistan, South Asia Strategy

Czytaj także:

Afganistan: kolejne dystrykty pod kontrolą Talibów

Afganistan: pierwsze w historii bojowe użycie bomby GBU-43/B MOAB

Gen. Nicholson: ?Potrzebujemy dodatkowych żołnierzy w Afganistanie?

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża zawiesza działalność w Afganistanie

Afganistan: Marines wrócą do prowincji Helmand

Śmigłowce Blackhawk dla Afganistanu?

Stany Zjednoczone cofnęły swoją decyzję o redukcji żołnierzy w Afganistanie

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.