W dniu 14 grudnia br. w Hucie Stalowa Wola S.A. miała miejsce uroczystość podpisania kontraktu na dostawy czterech kolejnych dywizjonowych modułów ogniowych Regina dla Wojska Polskiego, czyli łącznie 96 samobieżnych armatohaubic Krab. To największy kontrakt dla polskiego przemysłu zbrojeniowego w historii.
W środę, 14 grudnia br., o godz. 16:00, podczas wizyty w Hucie Stalowa Wola, Prezes Rady Ministrów Beata Szydło oraz Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz wzięli udział w uroczystości podpisania umowy na dostawę w latach 2018-2024 czterech dywizjonowych modułów ogniowych (DMO) o kryptonimie ?Regina? dla Wojska Polskiego o wartości szacowanej na 4,5 mld PLN. W skład jednego DMO wchodzą: 155 mm samobieżne armatohaubice Krab (w liczbie 24 egzemplarzy), a także wozy dowódczo-sztabowe (3), dowódcze różnego szczebla (8) oraz wozy amunicyjne (6) i wozy remontu uzbrojenia i elektroniki (1).
W uroczystości podpisania umowy na dostawę modułów ogniowych o kryptonimie ?Regina? dla Wojska Polskiego wzięli udział, oprócz premier i ministra, przedstawiciele HSW, poseł Rafał Weber, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, starosta powiatowy Janusz Zarzeczny oraz lokalni samorządowcy. Zgodnie z umową, Huta Stalowa Wola S.A. ma dostarczyć zamówienie do dnia 30 sierpnia 2017 roku w ramach aktualnej umowy na realizację pracy wdrożeniowej.
Premier Beata Szydło w czasie uroczystości powiedziała:
Cieszę się, że dziś możemy ogłosić, iż podpisujemy ten bardzo duży kontrakt. To dobra wiadomość tez dla pracowników i mieszkańców miasta. Przez najbliższe osiem lat będzie zapewniona praca. To ważny moment dla wojska i ważny projekt. Ale musimy pamiętać, że takich projektów będziemy realizować więcej. (?) Przemysł zbrojeniowy musi się stawać kołem zamachowym polskiej gospodarki. (?) Mam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli spotykać się w kolejnych zakładach by móc ogłaszać kolejne dobre projekty dla polskiej armii, realizowane w polskich zakładach zbrojeniowych w oparciu myśl polskich inżynierów. (?) Gratuluję Hucie Stalowa Wola i Ministrowi Antoniemu Macierewiczowi oraz Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Te gratulacje należą się dla determinacji wielu ludzi, którzy postanowili żeby polska armia rozwijała się i była wyposażana w sprzęt produkowany w Polsce. Żeby polskie zakłady zbrojeniowe były tymi, które stanowią podstawę w produkcji wyposażenia dla polskiej armii. Chcemy ten kierunek nadal rozwijać, bo jest to zgodne z programem PiS.
Szef MON tuż po wystąpieniu premier Szydło, powiedział:
Armatohaubice Krab stanowią istotę kontraktu, który został właśnie podpisany na cztery moduły dywizjonowe, z których każdy zawiera 24 armatohaubice, czyli łącznie 96 Krabów, w tym także wozów dowódczych i zabezpieczania technicznego. Taka struktura tworzy dywizjon ogniowy ?Regina?, który zamawiamy. To pokazuje jak wielką wagę przykładamy do rozwoju wojsk operacyjnych, w tym wypadku do artylerii średniego zasięgu. (…) Z tego punktu widzenia decyzja podpisania tej umowy ma olbrzymie znaczenie dla wzmocnienia wojsk operacyjnych i przeciwstawienia się jakiejkolwiek agresji. (?) Nie istnieje państwo bez armii, nie istnieje armia bez własnego przemysłu to jest oczywista oczywistość. Zamówione moduły ?Regina? świadczą o tym, że polska amia będzie armią silną, zdolną zmierzyć się z każdym przeciwnikiem. (?) Te moduły mówią nam że polska armia będzie armią silną zdolna zmierzyć się z każdym przeciwnikiem. (?) Polegamy na własnej armii, na własnym sprzęcie, na takich pracownikach ja tutaj w stalowej Woli i na takich Zakładach jak Huta Stalowa Wola. Siła naszej armii jest przede wszystkim w możliwościach, jakie stwarzają Polacy swoją ciężką pracą. (?) Polski przemysł będzie wspierał polską armię, ale będzie też się rozwijał dla siły i zamożności wszystkich Polaków.
Fot. Twitter via @MON_GOV_PL.
Przypomnijmy, że odbiór pierwszych dziewięciu egzemplarzy armatohaubic Krab z pierwszego DMO „Regina” nastąpił w dniu 18 listopada br. podczas wizytacji szefa MON w Hucie Stalowej Woli S.A. (czytaj więcej: Minister Macierewicz odebrał 9 armatohaubic Krab dla Wojska Polskiego), dwie pierwsze AHS Krab dla Wojska Polskiego na nowym podwoziu zostały przekazane w dniu 28 kwietnia br. w obecności południowokoreańskiego ministra obrony, Hana Min-goo i dyrektora firmy Hanwha Techwin, Cheola Kyo Kima (czytaj więcej: Wojsko Polskie kupiło Samobieżne Moździerze RAK i armatohaubice Krab), a załadunek pierwszych podwozi w Korei Płd. do kolejnych armatohaubic zakończono w dniu 20 czerwca br. (czytaj więcej: Pierwsza dostawa podwozi dla AHS Krab).
Źródło: mon.gov.pl: Wizyta w Hucie Stalowa Wola
Czytaj także:
Macierewicz: Polska kupi tysiące dronów dla Obrony Terytorialnej i Wojsk Operacyjnych
Aplikacje na smartfony dla żołnierzy WOT
Dostawy optoelektroniki dla Wojsk Lądowych i Obrony Terytorialnej [FOTO]
Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Raytheonem, Autosanem i PGZ S.A.
Tarnów: Podpisanie umowy na dostawy przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich Pilica
Krab i HSW kontratakują w walce o duński rynek
HSW zakończyła testy armatohaubicy Krab [WIDEO]
Amunicja dla Kraba i Kryla przeszła pozytywnie testy na Słowacji
Armatohaubica Krab w nowej odsłonie