Gen. Frank Gorenc (pierwszy z lewej). / Wikimedia Commons.

Dowódca USAFE-AFAFRICA chce stałego bazowania F-22A w Europie

Dowódca amerykańskich Sił Powietrznych w Europie i Afryce, gen. Frank Gorenc chce, aby myśliwce wielozadaniowe F-22A Raptor na stałe stacjonowały na Starym Kontynencie.

>>> Myśliwce 5. generacji ? stan na A.D. 2015 <<<

Dowódca USAFE-AFAFRICA (United States Air Forces in Europe ? Air Forces Africa) argumentuje swój postulat tym, że jest to konieczne ze względu na uspokojenie amerykańskich sojuszników z NATO w związku z narastającą rosyjską agresją na Ukrainie i z rosnącą obecnością wojsk rosyjskich w Syrii.

Ruch, by rozpocząć wprowadzanie F-22A na europejski teatr działań to decyzja, która została podjęta dawno temu jako część naszych wysiłków, by zabezpieczyć sojuszników. Nie wiem jak dobrze to powstrzymuje prezydenta Putina, ale z pewnością daję wiele, by zapewnić gwarancję naszym partnerom. – powiedział gen. Gorenc.

Warto przypomnieć, że pod koniec sierpnia br. cztery myśliwce wielozadaniowe F-22A Raptor z 325. Skrzydła Myśliwskiego (325th Fighter Wing; 325 FW) z bazy lotniczej Tyndall na Florydzie przyleciały po raz pierwszy na ćwiczenia do Europy. Samoloty stacjonowały w amerykańskiej bazie lotniczej Spangdahlem w Niemczech, a następnie dwa z nich wizytowały 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku oraz bazę Ämari w Estonii, gdzie na co dzień stacjonują natowskie myśliwce w ramach misji Baltic Air Policing.

Decyzja o wysłaniu samolotów w ramach European Reassurance Initiative (ERI), czyli inicjatywie wzmocnienia amerykańskiej obecności wojskowej w Europie Środkowo?Wschodniej, zapadła w dniu 24 sierpnia br., a myśliwce stacjonowały w Spangdahlem do 11 września br., po czym wróciły do USA.

Amerykanie ćwiczyli współdziałanie ze swoimi kolegami z USAF, stacjonującymi na co dzień na Starym Kontynencie oraz z europejskimi myśliwcami, a także sprawdzali możliwości przerzutu na stałe maszyn tego typu do baz w Europie.

Przelot powitalny myśliwców F-22A Raptor nad lotniskiem. / Źródło: Spangdahlem Air Base.

Przelot powitalny myśliwców F-22A Raptor nad lotniskiem. / Źródło: Spangdahlem Air Base.

Czytaj też: Kolejna eskadra A-10 Thunderbolt II trafi do Europy

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.