Zamachowcy- samobójcy oraz tzw. samochody pułapki to wciąż popularne metody ataków terrorytycznych / Źródło: Wikimedia Commons
Zamachowcy- samobójcy oraz tzw. samochody pułapki to wciąż popularne metody ataków terrorytycznych / Źródło: Wikimedia Commons

Dramatyczna niedziela w Bagdadzie

Wczoraj, w niedzielę 12.07.2015 r., w stolicy Iraku- Bagdadzie- miała miejsce seria zamachów bombowych, w których zginęło co najmniej 35 osób, a kolejnych 80 zostało rannych.

Pierwszy zamach miał miejsce w dzielnicy Kadhimiya. Zamachowiec- samobójca wysadził się w powietrze tuż przed zmierzchem, czyli na końcu postu obowiązującego w okresie ramadanu. Wskutek eksplozji zginęło 5 osób.

Drugi zamach miał miejsce w dzielnicy Iskan. Także zamachowiec- samobójca wysadził się w powietrze zabijając 2 osoby.

Najtragiczniejszym w skutkach zamachem był ten przeprowadzony w dzielnicy Shaab. Mianowicie, w pobliżu placu targowego eksplodował samochód na skutek detonacji umieszczonego w nim ładunku wybuchowego. Gdy wydarzenie to spowodowało utworzenie się tłumu, wtedy zamachowiec- samobójca mający przymocowaną do ciała bombę wysadził się w powietrze. Zginęło 19 osób.

Także w dzielnicy Bunuk nie było spokojnie. Tam bomba umieszczona w samochodzie wskutek eksplozji zabiła 9 osób, raniąc przynajmniej 15 kolejnych. Po eksplozji służby bezpieczeństwa wraz z psami przeszukiwały okoliczne tereny, gdyż otrzymały informację o 2-óch kolejnych ładunkach wybuchowych.

Oficjalnie nikt nie przyznał się do tych zamachów, lecz „pierwszym” na liście podejrzanych jest oczywiście Państwo Islamskie (IS), które kontroluje północną część kraju, a w celu destabilizacji władz irackich wysyła do stolicy zamachowców- samobójców.