Fot. screen YouTube.

Dwie eksplozje i strzelanina w dzielnicy mieszkalnej Sankt Petersburga

W dniu 17 sierpnia, w godzinach przedpołudniowych doszło do dwóch eksplozji oraz strzelaniny w jednej z dzielnic mieszkalnych St. Petersburga przy Lenińskim Prospekcie.

Lokalne media początkowo informowały, że po dwóch eksplozjach i strzelaninie w St. Petersburgu około godziny 11:20 czasu lokalnego (GMT+3), 16-piętrowy blok mieszkalny przy Lenińskim Prospekcie został otoczony kordonem sił specjalnych FSB „Grad” (lokalny wyspecjalizowany oddział Specnazu), Gwardii Narodowej FR i sił specjalnych lokalnej policji.

Później, Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała, że wybuchy oraz strzelanina miały związek z operacją antyterrorystyczną przeciwko milicji/bojówce z regionu Północnego Kaukazu, w wyniku której trzech podejrzanych zostało zatrzymanych, a czterech zostało zabitych. Jeden policjant z OMSN (Otriad Milicji Specjalnowo Naznaczenija) odniósł obrażenia w czasie akcji. Akcja miała miejsce na 10. piętrze budynku, którego wiele mieszkań jest wynajmowanych przez imigrantów z Kaukazu.

Według służb, aresztowani, należący do radykalnej organizacji islamistycznej planowali zamach terrorystyczny na terenie St. Petersburga. Akcja była częścią szerszej operacji antyterrorystycznej, której część trwa w Kabardo-Bałkarii, autonomicznej republice leżącej w Północnym Kaukazie.

Czytaj więcej:

Gwardia Narodowa Federacji Rosyjskiej

Zamach terrorystyczny w Kazachstanie [WIDEO]

Samobójczy zamach w rosyjskim Kraju Stawropolskim

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.