Lockheed Martin poinformował, że trwają prace koncepcyjne nad możliwością zainstalowania działka laserowego małej mocy w myśliwcach wielozadaniowych V generacji F-35 Lightning II.
Koncern podkreśla, że stadium prac obejmuje obecnie badania modelowe i obliczenia, które mają wykazać, czy takie rozwiązanie jest możliwe i jak będzie skuteczne.
Z uwagi na to, że F-35 pozostaną w służbie operacyjnej co najmniej 40 lat, wybór tego właśnie samolotu jako nosiciela broni laserowej wydaje się być zupełnie naturalny.
Obecnie trwają prace nad wieżyczką sterującą i kontrolującą promień lasera ABC (Aero-adaptive Aero-optic Beam Control), przy współpracy Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) oraz laboratorium badawczego USAF, Air Force Research Laboratory.
Wieżyczka ABC. Źródło: Air Force Research Laboratory.
Gdyby zaadoptować ją jako gotowa platforma z F-35, przyspieszyłoby to prace do tego stopnia, że ? jak oceniają specjaliści Lockheeda ? gotowy prototyp działka, zainstalowany w myśliwcu byłby gotowy przed 2020 rokiem.
Amerykanie pracują nad kilkoma typami broni laserowej z myślą o adaptowaniu jej dla różnych platform bojowych. W połowie sierpnia br. Boeing informował o udanym teście Kompaktowego Systemu Broni Laserowej (Compact Laser Weapon System) przeciwko bezzałogowym aparatom latającym, a Agencja Obrony Antybalistycznej (MDA) z kolei o planach wysokościowego drona o dużym zasięgu, uzbrojonego w kompaktowy, zasilany elektrycznie laser do niszczenia rakiet balistycznych.
Lockheed Martin z kolei pracuje także nad laserem ATHENA (Advanced Test High Energy Asset) o mocy 30 kW (bazujący na Accelerated Laser Demonstration Initiative; ALADIN) o zasięgu od 2 do 10 km. ATHENA powstała w wyniku doświadczeń z przeciwlotniczym systemem laserowym ADAM (Area Defense Anti-Munitions).
Czytaj też: Nowe japońskie niszczyciele będą uzbrojone w działa laserowe i elektromagnetyczne