Jeden z dziesięciu F-35B należący do VMFA-121, lądujący w bazie Yuma w 2013 roku / Wikimedia Commons.

F-35 osiągnęły wstępną gotowość bojową

Dowództwo amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej (USMC) ogłosiło osiągnięcie przez pierwszą eskadrę myśliwców piątej generacji F-35B wstępnej gotowości bojowej oraz plany rozmieszczenia ich w Japonii.

W dniu 31 lipca br. dziesięć maszyn należących do Marine Fighter Attack Squadron 121 (VMFA-121), zwanego Green Knights osiągnęło tzw. status wstępnej zdolności bojowej (Initial operational capability). Stacjonujące na co dzień w bazie Yuma w stanie Arizona myśliwce zostaną stopniowo przebazowane do Japonii, co zakończy się w 2017 roku.

Status ten pozwala na rozmieszczenie F-35B w dowolnym miejscu świata oraz użycie samolotów w misjach: wsparcia sił lądowych i desantowych, przeciwdziałania operacjom lotnictwa wroga, izolacji pola walki oraz rozpoznania bojowego.

Ponadto, oznacza to, że na wyposażeniu sił zbrojnych USA znajdują się już dwa typy myśliwców piątej generacji: F-22A w USAF oraz F-35B na chwilę obecną w USMC.

Czytaj więcej o F-35B tutaj: Myśliwce 5. generacji ? stan na A.D. 2015

Czytaj także: Rząd Australii podjął decyzję o rezygnacji z F-35B

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.