F-35B Lightning II, należący do Pax River Integrated Test Force z Air Test and Evaluation Squadron (VX) 23 w czasie testów startu z rampy typu ski jump w bazie NAS Patuxent River w dniu 19 czerwca 2015 roku. / fot. Andy Wolfe (Lockheed Martin)/Wikimedia Commons.

F-35 pojawią się na pokazach w Anglii

Jeden F-35A należący do USAF i dwa F-35B Korpusu Piechoty Morskiej (USMC) pojawią się na tegorocznych pokazach lotniczych w Wielkiej Brytanii – Royal International Air Tattoo (RIAT) i Farnborough International Airshow Trade (FIA).

Organizatorzy RIAT 2016, który odbędzie się w dniach 8?10 lipca, poinformowali, że F-35B zaprezentuje m.in. swoje zdolności krótkiego startu i pionowego lądowania (Short Take Off and Vertical Landing; STOVL). Brytyjski minister obrony, Michael C. Fallon powiedział, że plany udziału tych maszyn w największych pokazach lotniczych na Wyspach są kamieniem milowym dla RAF i lotnictwa pokładowego Royal Navy, które chcą pozyskać F-35B jako następcę wycofanych już AV-8B Harrier II.

Fallon potwierdził także udział amerykańskich samolotów piątej generacji na Farnborough International Airshow Trade 2016, które będą mieć miejsce w dniach 11-17 lipca.

Z kolei klasyczny F-35A wystartuje z bazy lotniczej Luke (Arizona). Rzecznik USAF, mjr Kelley Jeter powiedział, że myśliwiec zostanie zaprezentowany na obu pokazach statycznie i dynamicznie.

Udział pary F-35B z Marine Fighter Attack Squadron 121 (VMFA-121), zwanego Green Knights z bazy Yuma (Arizona) potwierdziła także rzeczniczka USMC, kpt. Sarah Burns, a zastępca komendanta Korpusu, gen. Jon Davis powiedział, że współdziałanie USMC i Wielkiej Brytanii razem z biurem programu JSF (Joint Strike Fighter Program Office ? przyp. red.) i koncernem Lockheed Martin, zweryfikuje międzynarodowe działania wdrożeniowe i udowodni interoperacyjność programu.

F-35 Lightning II miały zadebiutować na obu pokazach w edycji 2014, jednakże z powodu awarii silnika wszystkie maszyny zostały wówczas uziemione.

Czytaj także:

Izrael ujawnił plany przezbrojenia w myśliwce F-35I ?Adir?

F-35 osiągnęły wstępną gotowość bojową

Myśliwce 5. generacji ? stan na A.D. 2015

Działko laserowe dla F-35?

Testy myśliwca F-35C na lotniskowcu USS Dwight D. Eisenhower

Rząd Australii podjął decyzję o rezygnacji z F-35B

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.