F-35A Lightning II, należący do USAF. / Wikimedia Commons.

F-35 wyruszą do walki z islamistami?

Szef amerykańskiego Dowództwa Lotnictwa Bojowego, gen. Herbert J. Carlisle poinformował, że w razie potrzeby myśliwce 5. generacji F-35 Lightning II wyruszą do walki z Państwem Islamskim w Syrii i Iraku.

W zeszłą środę w czasie składania kongresmenom raportu nt. postępów w walce z islamistami na Bliskim Wschodzie, szef amerykańskiego Dowództwa Lotnictwa Bojowego (Air Combat Command; ACC), gen. Herbert J. Carlisle poinformował dziennikarzy, że w razie potrzeby myśliwce 5. generacji F-35 Lightning II wyruszą do walki z Państwem Islamskim (ISIS) w Syrii i Iraku:

Gdy tylko ogłoszę wstępną gotowość operacyjną, jeżeli dowódca oddziałów bojowych skontaktuje się ze mną i powie: ?potrzebujemy F-35?, wyślę je. (?) Nie jesteśmy jeszcze gotowi, ale wszystko jest na dobrej drodze w programie [wdrażania ? przyp. red.]. (?) Widziałbym je [F-35A ? przyp. red.] na linii frontu między sierpniem a grudniem.

Generał dodał również, że ewentualne przebazowanie myśliwców do Europy zajęłoby maksymalnie 18 miesięcy.

W amerykańskich Siłach Powietrznych (USAF) F-35A mają osiągnąć wstępną gotowość operacyjną (Initial operational capability; IOC) pod koniec br. w jednostkach szkoleniowych, a pierwszym docelowym miejscem stacjonowania w jednostkach bojowych ma być Eielson Air Force Base na Alasce, do której F-35A mają trafić w 2020 roku.

Z kolei pod koniec czerwca br. Marine Fighter Attack Squadron 211 (VMFA-211), zwana Wake Island Avengers z bazy Yuma (Arizona) stała się drugą bojową eskadrą Korpusu Piechoty Morskiej USA (USMC), przezbrojoną w F-35B (czytaj więcej: Kolejna eskadra USMC z F-35B).

Na początku lutego br. agencja Reutera informowała, że w amerykańskim budżecie obronnym na najbliższe 5 lat wyasygnowano środki na zakup 404 myśliwców F-35 Lightning II we wszystkich wersjach produkcyjnych, w tym 243 F-35A dla USAF (czytaj więcej: Pentagon kupi ponad 400 F-35 w ciągu pięciu lat).

Rysunek F-35B autorstwa Ralph1989.

Rysunek F-35B autorstwa Ralph1989.

Czytaj także:

F-35 osiągnęły wstępną gotowość bojową

F-35 przyleciały do Wielkiej Brytanii [FOTO+WIDEO]

Lockheed Martin zaprezentował izraelski F-35I Adir

Holandia proponuje Belgii wspólną flotę myśliwców F-35

Dwa F-35A wylądowały w Holandii [WIDEO]

Dania kupi myśliwce 5. generacji F-35A Lightning II

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.