Holenderski F-35A. / Źródło: f35.com

F-35A zadebiutuje na pokazach w Holandii

Jak poinformowały Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne (RNLAF), międzynarodowym debiutem myśliwców 5. generacji F-35 Lightning II będą czerwcowe pokazy Leeuwarden Air Show.

Rzecznik prasowy RNLAF, ppłk Sidney Plankman oświadczył, że w dniach 10-11 czerwca br. na pokazach lotniczych Leeuwarden Air Show zadebiutuje holenderski F-35A, który wystartuje z bazy lotniczej Edwards w Kalifornii, by dotrzeć do Holandii pod koniec maja. Samolot będzie można zobaczyć na wystawie statycznej oraz podczas pokazów w locie z F-16, należącymi do RNLAF.

Po zakończeniu pokazów, F-35A zostanie poddany testom poziomu hałasu generowanego przez silniki. Jak zapowiedział ppłk Plankman, próby odbywać się będą w ścisłej współpracy z mieszkańcami i lokalnymi grupami ekologicznymi.

Holenderskie F-35A, w liczbie 37 maszyn, będą w przyszłości stacjonować w bazach lotniczych Leeuwarden (Fryzja) oraz Volkel (Brabancja Północna). Obecnie, RNLAF posiada dwie maszyny tego typu, stacjonujące w bazie Edwards.

Pod koniec stycznia br. informowaliśmy, że międzynarodowy debiut F-35 miał nastąpić na pokazach Royal International Air Tattoo (RIAT) i Farnborough International Airshow Trade (FIA) w Wielkiej Brytanii w lipcu br. (czytaj więcej: F-35 pojawią się na pokazach w Anglii). Jednakże najnowsze informacje ze strony RNLAF, dają pałeczkę pierwszeństwa dla holenderskich pokazów.

Obecnie w bazie powietrznej Leeuwarden trwa międzynarodowe ćwiczenie FRISIAN FLAG 2016, w którym udział bierze 6 polskich F-16C/D Jastrząb (czytaj więcej: Polskie F-16C/D wyruszyły na ćwiczenie FRISIAN FLAG 2016).

Czytaj także:

Amerykańskie F-15C trafią do Europy

Pentagon kupi ponad 400 F-35 w ciągu pięciu lat

Holandia stawia na system Patriot

Holandia kupi 14 nowych śmigłowców Chinook

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.