/Fot. Marine Corps Air Station Miramar / 3rd Marine Aircraft Wing.

F-35B Korpusu Piechoty Morskiej biorą udział w ćwiczeniach w Korei Płd.

Jak poinformowała agencja prasowa Yonhap, powołując się na źródła rządowe, w amerykańsko-koreańskich ćwiczeniach o kryptonimie Foal Eagle 2017 biorą udział myśliwce 5. generacji F-35B Lightning II, należące do Korpusu Piechoty Morskiej (USMC) i stacjonujące na co dzień w Japonii.

W czasie trwających 2 miesiące bilateralnych ćwiczeń (1 marca ? 30 kwietnia br.) z udziałem 31.600 żołnierzy amerykańskich, po raz pierwszy zostaną użyte myśliwce 5. generacji F-35B Lightning II, należące do 121. Eskadry Myśliwsko-Uderzeniowej (VMFA-121) i stacjonujące na co dzień w Japonii w ramach 31. Jednostki Ekspedycyjnej Piechoty Morskiej (31st Marine Expeditionary Unit; 31st MEU).

Jak dowiedziała się agencja prasowa Yonhap, powołując się na oficjalne, lecz anonimowe źródło, najnowsze amerykańskie myśliwce krótkiego startu i pionowego lądowania (Short Take Off and Vertical Landing; STOVL) przeprowadzą precyzyjne ataki na cele naziemne podczas etapu ćwiczeń o nazwie Key Resolve, gdy w dniu 13 marca br. manewry rozpoczną siły lądowe:

Dodatkowo F-35B mają za zadanie przekazać silną wiadomość dla Północy, że mogą zostać użyte przeciwko państwu zbójeckiemu na wypadek konfliktu na Półwyspie Koreańskim. ? dodało źródło.

Przypomnijmy, że tuż po rozpoczęciu ćwiczeń, w dniu 6 marca br. Korea Północna przeprowadziła kolejny, tym razem poczwórny test pocisków balistycznych (czytaj więcej: Korea Północna wystrzeliła cztery pociski balistyczne). Tego samego dnia, Stany Zjednoczone rozpoczęły rozmieszczanie zaawansowanego systemu antybalistycznego THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) w Korei Południowej (czytaj więcej: USA rozpoczęły rozmieszczanie systemu antybalistycznego THAAD w Korei Płd. [WIDEO]).

Władze w Pjongjang nazwały ćwiczenia Seulu i Waszyngtonu przygotowaniami do inwazji i ostrzegło przed bezlitosną odpowiedzią z użyciem broni nuklearnej. Dowództwo sił zbrojnych Południa zapowiedziało z kolei zdecydowaną reakcję na każdą prowokację ze strony reżimu komunistycznego.

Myśliwce 5. generacji amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej zostały rozmieszczone w Japonii, począwszy od dnia 9 stycznia br. W pierwszym etapie zostało przebazowanych dziesięć F-35B z MCAS Yuma (Arizona) do Iwakuni (prefektura Yamaguchi), a latem trafi tam kolejne sześć maszyn (czytaj więcej: USMC: Pierwsza eskadra F-35B wyruszyła do Japonii [FOTO+WIDEO]).

Rysunek F-35B autorstwa Ralph1989.

Źródło:

yonhapnews.co.kr: F-35B stealth fighter to join S. Korea-U.S. joint drill: sources

defense.gov: U.S., South Korea Launch Annual Foal Eagle Exercise

Czytaj także:

Amerykańskie F-35 trafią do Japonii

Chrzest bojowy izraelskich Adir?ów?

Pożar myśliwca F-35B Korpusu Piechoty Morskiej

Kolejna eskadra USMC z F-35B

F-35 osiągnęły wstępną gotowość bojową

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.