MQ-1 Predator (Źródło: Charles McCain/Flickr)

Filipiny: USA rozpoczną naloty na pozycje dżihadystów z ISIS?

Jak informuje serwis NBC News, powołując się na źródła w Pentagonie, Stany Zjednoczone rozważają możliwość rozpoczęcia nalotów na pozycje Państwa Islamskiego (ISIS) na Filipinach.

W poniedziałek, 8 sierpnia br. amerykański serwis informacyjny NBC News poinformował, że Departament Obrony opracowuje plan, który umożliwi rozpoczęcie nalotów na pozycje Państwa Islamskiego (ISIS) na Filipinach. Informację przekazali dwaj przedstawiciele tego urzędu federalnego.

Oficjalny kryptonim ewentualnej operacji wojskowej z użyciem najprawdopodobniej bezzałogowych, uderzeniowych aparatów latających (UCAV) może pojawić się jeszcze dzisiaj (wtorek, 9 sierpnia br.). Jeśli ta zostanie zaakceptowana, amerykańskie siły zbrojne mogłyby przeprowadzić precyzyjne uderzenia przeciwko celom ISIS na południowych wyspach Archipelagu Filipińskiego, stanowiących zagrożenie dla sojuszników Waszyngtonu w regionie Azji Południowo-Wschodniej.

Rejony Filipin, gdzie większość stanowią Chrześcijanie (Katolicy; na niebiesko) i muzułmanie (na zielono), wyznaczające granice powstania Moro. / Wikimedia Commons (GNU Free Documentation License 1.2).

Również w poniedziałek, sekretarz stanu USA Rex Tillerson, podczas wizyty Manili, zapewnił prezydenta Rodrigo Duterte, że Stany Zjednoczone dostarczą Filipinom niezbędnych zdolności wywiadowczych, w tym samolotów Cessna i bezzałogowych aparatów latających (UAV). W ubiegłym miesiącu gen. Paul J. Selva, 10. Wiceprzewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (Vice Chairman of the Joint Chiefs of Staff; VJCS), podczas składania sprawozdania przez Senacką Komisją Sił Zbrojnych, poparł ideę nadania kryptonimu działaniom militarnym Stanów Zjednoczonych na Filipinach, gdyż to zapewni większe finansowanie oraz większe pole działania Dowództwu Pacyficznemu (United States Pacific Command; USPACOM) oraz dowódcom terenowym, którzy współpracują z Filipińskimi Siłami Zbrojnymi, by odnieść sukces w walce z dżihadystami.

Rzecznik Pentagonu, kpt. Jeff Davis podkreślił, że amerykańsko-filipińska współpraca wojskowa i wymiana informacji trwa od wielu lat, w tym 15-letnia obecność związana z działaniami antyterrorystycznymi, ale warto zauważyć, że obecnie na Filipinach istnieje niewielka obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych (Joint Special Operations Task Force Trident) nakierowana na operację przeciwko Grupie Abu Sajjafa, która choć istnieje od 1991 roku, to w 2014 roku złożyła przysięgę (?bay’a?) ISIS i w jego imieniu przeprowadziła szereg ataków terrorystycznych oraz porwań, a w maju br. razem z inną radykalną grupą związaną z dżihadystami, Maute, zajęli miasto Marawi na wyspie Mindanao, gdzie rozpoczęły się krwawe walki z wojskami rządowymi, wspieranymi przez społeczność międzynarodową. Obecny konflikt jest częścią szerszego, trwającego od 1969 roku, powstania Moro, w którym przeciwko katolickiemu rządowi w Manili występują Islamski Front Wyzwolenia Moro (Moro Islamic Liberation Front; MILF) oraz Narodowy Front Wyzwolenia Moro (Moro National Liberation Front; MNLF), obecnie wspierając działania ISIS w tym regionie.

Źródło:

nbcnews.com: U.S. May Begin Airstrikes Against ISIS in Philippines

Czytaj także:

Rosyjski krążownik rakietowy RFS ?Wariag? na Filipinach [WIDEO]

Morze Południowochińskie: Prezydent Filipin rozkazał wysłać wojsko na sporne wyspy

Zbliżenie rosyjsko-filipińskie? Wizyta niszczyciela rakietowego RFS ?Admirał Tribuc? w Manili

Amerykanie zwiększają obecność w rejonie Morza Południowochińskiego

Interpol alarmuje! Polacy poszukiwani za działalność terrorystyczną w ISIS

Rosjanie znów atakują rakietami Kalibr pozycje ISIS w Syrii [WIDEO]

Syria: Iran przeprowadził atak rakietowy na pozycje ISIS [WIDEO]

Raport: Amerykanie zrzucili jak dotąd prawie 70.000 bomb na ISIS

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.