Filipiny zwiększają potencjał obronny w obliczu wzrastającego napięcia w stosunkach z ChRL

Władze w Manili poinformowały w ostatni czwartek, iż zamierzają rozpocząć korzystanie ze strategicznie umiejscowionej byłej bazy amerykańskiej w Subic Bay. Dzień wcześniej podano natomiast informację, iż renowację przejdzie okręt BRP Sierra Madre, służący od lat w roli wysuniętej placówki na spornych wodach w rejonie Wysp Spratly.

Subic Bay była jedną z największych baz wojsk amerykańskich w tym rejonie świata, Waszyngton zrezygnował jednak z jej użytkowania w 1992 roku. Od tamtego czasu miejsce to pełniło rolę specjalnej strefy ekonomicznej, ukierunkowanej zarówno na handel jak i przemysł. W ostatnim okresie filipińskie władze zwróciły jednak uwagę na potencjał militarny tkwiący w tej placówce. Jest ona położona około dwie godziny drogi od Manili i posiada gotową infrastrukturę; port wychodzi natomiast na sporne Morze Południowochińskie (zwane tutaj Zachodniofilipińskim).

Siły Zbrojne Filipin pragną umieścić w Subic Bay swoje siły morskie i lotnicze. Ma to poprawić ich nie najlepszą obecnie sytuację. W ostatnich latach Filipiny nie radziły sobie dostatecznie z sytuacją, w której Pekin wysuwał roszczenia do większej części Morza Południowochińskiego. Marynarka nie sprawdziła się podczas sytuacji kryzysowej w roku 2012, w wyniku czego ChRL przejęła bogaty w zasoby naturalne atol Scarborough. Chiny prowadzą także projekt budowy sztucznych wysp, mający w praktyce zapewnić im panowanie nad spornymi terenami.

Natomiast BRP Sierra Madre, pamiętający czasy II Wojny Światowej amerykański okręt desantowy o pierwotnej nazwie USS Harnett County, został przekazany Filipinom w 1976 roku. W roku 1999 został celowo osadzony na mieliźnie Ayungin należącej do Wysp Spratly. Służąca na nim grupa żołnierzy Piechoty Morskiej jest od tamtej pory symbolem panowania Manili nad tym spornym rejonem. W związku z obecnością okrętu doszło do serii incydentów, między innymi w roku 2014 chińskie okręty zatrzymały cywilne statki wiozące zaopatrzenie i nową zmianę żołnierzy na Sierra Madre.

Oficjalnie remont okrętu ma służyć głównie poprawie warunków mieszkaniowych dla załogi, pojawiają się jednakże pogłoski, jakoby miało się na nim pojawić lądowisko dla śmigłowców. Wzmożone działania władz filipińskich dotyczące BRP Sierra Madre mają być natomiast odpowiedzią na powstawanie w ostatnim czasie kolejnych sztucznych wysp w niedalekim sąsiedztwie jednostki.