Fot. 16th Sustainment Brigade.

Flanka wschodnia NATO: Amerykańskie śmigłowce przybywają do Europy

W dniu 8 lutego br. ponad 700 sztuk wyposażenia, w tym śmigłowce wielozadaniowe UH-60 Black Hawk, HH-60M Black Hawk (MedEvac) i CH-47 Chinook z 10. Brygady Lotnictwa Bojowego 10. Dywizji Górskiej US Army, dotarło do belgijskiego portu w Antwerpii, skąd trafi na początek do Niemiec, a następnie na wschodnią flankę NATO, w tym do Polski.

Antwerpia, Belgia. / Wikimedia Commons.

W środę, 8 lutego br. do belgijskiego portu w Antwerpii wszedł pierwszy statek transportowy z ponad 700 sztukami wyposażenia wojskowego US Army, w tym śmigłowcami wielozadaniowymi UH-60 Black Hawk, HH-60M Black Hawk (MedEvac) i CH-47 Chinook z 10. Brygady Lotnictwa Bojowego 10. Dywizji Górskiej US Army (10th Combat Aviation Brigade, 10th Mountain Division) z Fort Drum w stanie Nowy Jork. Rozładunkiem i transportem wyposażenia zajmuje się 635. Oddział 39. Batalionu Transportowego 16. Brygady Wsparcia Logistycznego (635th Transportation Detachment, 39th Transportation Battalion, 16th Sustainment Brigade), podlegające 21. Dowództwu Wsparcia na Teatrze (21st Theater Sustainment Command; 21 TSC) US Army Europe (USAREUR).

Następnie, transport trafi na początek do niemieckiego Illesheim w kraju związkowym Bawaria, a później zostanie rozmieszczony na wschodniej flance NATO, w tym po pięć Black Hawków trafi do łotewskiego Lielv?rde i rumuńskiej 86. Bazy Lotniczej (Baza 86 Aeriană) oraz ? jeszcze nie ujawniona liczba i typy śmigłowców ? do Powidza (woj. wielkopolskie).

Docelowo, na Stary Kontynent trafi łącznie ok. 2.200 żołnierzy wspomnianej 10. Brygady Lotnictwa Bojowego (1.800 żołnierzy), wyposażonej w 38 śmigłowców wielozadaniowych UH-60 Black Hawk, 12 ewakuacji medycznej (MedEvac) HH-60 Black Hawk i 12 ciężkich CH-47 Chinook, razem z 1. Batalionem Szturmowym 501. Pułku Lotnictwa 1. Dywizji Pancernej US Army (1st Attack Battalion, 501st Aviation Regiment „Iron Dragons”, 1st Armored Division) z 24 śmigłowcami AH-64 Apache i 400 żołnierzami, stacjonującymi na co dzień w Fort Bliss (Nowy Meksyk).

Dowódca 10. Brygady Lotnictwa Bojowego, płk Clair A. Gill powiedział, że:

Będziemy obecni w całej Europie, dołączając do zespołu „Strong Europe” i integrując się z ich programami szkoleniowymi na następne dziewięć miesięcy. Podczas gdy brygada pancerna to naprawdę groźna siła, która będzie ćwiczyć z naszymi partnerami na lądzie, to lotnictwo jest tym, co lubię nazywać rozwiązywaniem problemów w trzech płaszczyznach dla Armii, sił połączonych i naszych koalicji. Poruszamy się szybciej, niż oni na ziemi, a w wielu przypadkach zasięg rażenia mamy większy, niż systemy lądowe.

Fot. 16th Sustainment Brigade.

Fot. 16th Sustainment Brigade.

Fot. 16th Sustainment Brigade.

Fot. 16th Sustainment Brigade.

Przypomnijmy, że zapowiedź wzmocnienia wschodniej flanki NATO śmigłowcami US Army nastąpiła na początku listopada ub r. (czytaj więcej: Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy i lotnictwo bojowe US Army już zimą w Europie), a skład i ich liczebność ujawniono na początku stycznia br. (czytaj więcej: Amerykanie ujawnili skład i liczebność swoich przyszłych wojsk w Polsce). Obecność wojskowa będzie na zasadzie 9-miesięcznej rotacji, która zakończy się w listopadzie br. i będzie najprawdopodobniej kontynuowana przez kolejne jednostki. Komponent lotniczy będzie uzupełnieniem lądowego z dowództwem w niemieckim Baumholder (w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat), w skład którego wchodzą jednostki 3. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego 4. Dywizji Piechoty (3rd Armored Brigade Combat Team, 4th Infantry Division US Army), obecne już w Europie, w tym w Polsce.

Źródła:

army.mil: 10th CAB equipment begins arriving in Europe

stripes.com: Army beefs up Europe forces with arrival of aviation brigade

Czytaj także:

Abramsy na poligonach w Żaganiu i Świętoszowie [FOTO+WIDEO]

Armatohaubice M109A6 Paladin w Polsce [FOTO+WIDEO]

Pierwsze czołgi Abrams przekroczyły granicę niemiecko-polską [FOTO+WIDEO]

Wschodnia flanka NATO: Pierwszy transport wojsk amerykańskich już w Europie

MON ujawnia lokalizacje rozmieszczenia Sił Zbrojnych USA w Polsce

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.