Fot. U.S. Army Europe.

Flanka wschodnia NATO: Kolejne amerykańskie śmigłowce już w Europie [FOTO]

W dniach 22 i 24 lutego br. w ramach wzmacniania tzw. wschodniej flanki NATO, kolejne śmigłowce szturmowe i transportowe US Army trafiły na Stary Kontynent: AH-64 Apache do Niemiec oraz UH-60 Black Hawk do Grecji.

Niemcy

Ramstein Air Base, Nadrenia-Palatynat, Niemcy. / Wikimedia Commons.

W środę, 22 lutego br. do największej amerykańskiej bazy lotniczej w Europie, czyli Ramstein Air Base w niemieckiej Nadrenii-Palatynacie, na pokładzie dwóch ciężkich samolotów transportowych C-5M Super Galaxy przybyły cztery śmigłowce szturmowe AH-64 Apache, należące do 1. Batalionu Szturmowego 501. Pułku Lotnictwa 1. Dywizji Pancernej US Army (1st Attack Battalion, 501st Aviation Regiment ?Iron Dragons?, 1st Armored Division) z Fort Bliss (Nowy Meksyk).

Gen. bryg. Phillip S. Jolly, zastępca dowódcy US Army Europe (USAREUR), odpowiedzialny za mobilizację i rezerwy, powiedział, że musimy być w stanie szybko rozmieścić jednostkę w każdej chwili, aby odstraszyć potencjalnych agresorów w ciągle zmieniającym się obecnie środowisku. Dodał, że dzisiejsza operacja pokazała siłę naszych sił zbrojnych, gdyż mamy największe na świecie siły pozwalające U.S. Army Europe, wykonywać jej zadania, do których należy wsparcie dla bezpieczeństwa naszych sojuszników i partnetów w Europie.

Jak powiedział chor. Courtney Roundtree z 1. Batalionu Szturmowego, czas pomiędzy rozładunkiem śmigłowców z samolotów, a wzbiciem się ich w powietrze to od 24 do 48 godzin. Tyle czasu zajmuje bowiem ustawienie łopat wirnika głównego na właściwą pozycję oraz upewnienie się, że wszystkie systemy pokładowe pracują poprawnie. Gdy tylko piloci otrzymają zielone światło od techników, ci przebazują swoje maszyny do Illesheim w Bawarii.

W nadchodzących tygodniach do Niemiec zostaną przebazowane kolejne śmigłowce w ramach wsparcia operacji Atlantic Resolve. Transporty przypłyną do trzech portów morskich oraz przylecą na pokładzie samolotów transportowych na dwa lotniska.

Fot. U.S. Army Europe.

Fot. U.S. Army Europe.

Fot. U.S. Army Europe.

Fot. U.S. Army Europe.

Grecja

Saloniki, Macedonia-Tracja, Grecja. / Wikimedia Commons.

Z kolei w piątek, 24 lutego br. do portu w greckich Salonikach (Macedonia-Tracja) wszedł statek transportowy z ponad 70 sztukami wyposażenia wojskowego, w tym ośmioma wielozadaniowymi śmigłowcami transportowymi UH-60 Black Hawk, należącymi do z 10. Brygady Lotnictwa Bojowego 10. Dywizji Górskiej US Army (10th Combat Aviation Brigade, 10th Mountain Division) z Fort Drum w stanie Nowy Jork. Na miejscu, podczas powitania przybywających żołnierzy, oświadczenie dla mediów wygłosił m.in. dowódca US Army Europe (USAREUR) gen. broni Frederic ?Ben? Hodges. Transport śmigłowców ma związek ze wzmacnianiem obecności wojskowej Sojuszu Północnoatlantyckiego na jego tzw. wschodniej flance.

Fot. U.S. Army Europe.

Fot. U.S. Army Europe.

Fot. U.S. Army Europe.

Przypomnijmy, że pierwszy transport śmigłowców US Army do Europy w ramach wzmocnienia tzw. flanki wschodniej NATO przypłynął do belgijskiego portu w Antwerpii w dniu 8 lutego br. Wśród ponad 700 sztuk wyposażenia wojskowego, znalazły się śmigłowce wielozadaniowe UH-60 Black Hawk, HH-60M Black Hawk (MedEvac) i CH-47 Chinook z 10. Brygady Lotnictwa Bojowego 10. Dywizji Górskiej US Army (czytaj więcej: Flanka wschodnia NATO: Amerykańskie śmigłowce przybywają do Europy). Zapowiedź jej wzmocnienia amerykańskimi śmigłowcami, w tym między innymi obecnością w Polsce, nastąpiła na początku listopada ub r. (czytaj więcej: Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy i lotnictwo bojowe US Army już zimą w Europie), a skład i ich liczebność ujawniono na początku stycznia br. (czytaj więcej: Amerykanie ujawnili skład i liczebność swoich przyszłych wojsk w Polsce).

Obecność wojskowa będzie polegać na zasadzie 9-miesięcznej rotacji, która zakończy się w listopadzie br. i będzie najprawdopodobniej kontynuowana przez kolejne jednostki. Komponent lotniczy będzie uzupełnieniem lądowego z dowództwem w niemieckim Baumholder (w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat), w skład którego wchodzą jednostki 3. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego 4. Dywizji Piechoty (3rd Armored Brigade Combat Team, 4th Infantry Division US Army), obecne już w Europie, w tym w Polsce.

Źródła:

army.mil: Apache helicopters flown to Germany for Operation Atlantic Resolve

facebook.com: U.S. Army Europe

Czytaj także:

Abramsy na poligonach w Żaganiu i Świętoszowie [FOTO+WIDEO]

Armatohaubice M109A6 Paladin w Polsce [FOTO+WIDEO]

Pierwsze czołgi Abrams przekroczyły granicę niemiecko-polską [FOTO+WIDEO]

Wschodnia flanka NATO: Pierwszy transport wojsk amerykańskich już w Europie

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.