Liban
Flaga Libanu.

Francja rozważa udzielenie pomocy finansowej libańskiej armii

Jak informuje Agencja Reutera, Francja rozważa przekazanie libańskiej armii 17 mln USD pomocy. Miałaby ona zostać spożytkowana na szkolenia oraz zakup sprzętu wojskowego, w tym pocisków przeciwpancernych. Jest to efekt rosnących napięć w regionie i coraz trudniejszej sytuacji wewnętrznej Libanu.

Celem francuskiej pomocy ma być wzmocnienie libańskich instytucji państwowych i bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, będącego w obliczu rosnących napięć regionalnych. Oprócz pomocy finansowej, 6 kwietnia br. w Paryżu odbędzie się także konferencja mająca na celu wsparcie sektora prywatnego w Libanie. Za jej organizację odpowiada libański minister obrony narodowej Yacoub Sarraf. Oprócz Paryża, podobne konferencje odbędą się w Rzymie i w Brukseli1.

Liban od listopada 2017 r. pogrążony jest w kryzysie. 4 listopada premier Saad Hariri ogłosił, przebywając w Arabii Saudyjskiej, rezygnację z piastowanego stanowiska. Jako powód swej decyzji Hariri podkreślił obawę o własne bezpieczeństwo i prowokacyjne działania Iranu i Hezbollahu na Bliskim Wschodzie. Ostatecznie Hariri kilkanaście dni później odwołał swoją decyzję o rezygnacji ze stanowiska premiera Libanu2.

Saad Hariri, kwiecień 2009 r. / Źródło: Departament Stanu USA.

Saad Hariri, kwiecień 2009 r. / Źródło: Departament Stanu USA

Niemniej, kryzys wewnętrzny, jak i w najbliższym otoczeniu Libanu, trwa nadal. Premier Hariri, po powrocie do Bejrutu, ogłosił, że nadal oficjalną polityką Libanu będzie nieingerencja w konflikty regionalne w świecie arabskim. Zasady tej nie przestrzega jednak Hezbollah, libańska siła polityczna, uznawana przez niektóre państwa za organizację terrorystyczną (w tym Stany Zjednoczone3). Organizacja ta, będąca także częścią libańskiego rządu, aktywnie uczestniczy w wojnie w Syrii od 2011 r., rozlokowując na terenie swojego sąsiada kilka tysięcy bojowników (wg informacji ?Al-Monitor? liczba ta waha się od 2 do nawet 8 tysięcy bojowników)4.

W ostatnim czasie napięcie w regionie osiągnęło nowy poziom. 10 lutego 2018 r. syryjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła izraelski samolot wielozadaniowy F-16I Sufa. Izraelski rajd został przeprowadzony w odwecie za wtargnięcie irańskiego drona w przestrzeń powietrzną Izraela (Czytaj więcej: Syryjczycy zestrzelili izraelski myśliwiec F-16I Sufa [FOTO]). Jak twierdzi Hezbollah, izraelskie naloty na Syrię za cel obierają także pozycje libańskiej organizacji. Warto także zaznaczyć, że napięcia między Izraelem a Libanem również ulegają eskalacji. 8 lutego Izrael zdecydował o budowie nowego odcinka mury na granicy z Libanem, co rząd w Bejrucie zdecydowanie potępił. Z drugiej strony, libański rząd wydał zgodę prywatnym korporacjom na eksploatowanie złóż gazu i ropy na Morzu Śródziemnym, także w regionach, które Izrael uznaje za własne5.

Co więcej, 19 lutego br. gen. Joseph Aoun, Dowódca Libańskich Sił Zbrojnych, na oficjalnym profilu libańskiej armii na Twitterze podkreślił, że Liban gotowy jest odeprzeć każdą izraelską agresję, bez względu na ewentualne koszty.

Ponownie potwierdzam nasz kategoryczny brak zgody na naruszanie suwerenności Libanu i jego świętego prawa do eksploatacji wszystkich zasobów ekonomicznych przez izraelskiego wroga. Armia nie zrezygnuje z żadnej dostępnej metody, by przeciwstawić się jakiejkolwiek izraelskiej agresji, bez względu na koszt6.

Źródła:

1 France to provide 14 million euros in aid to Lebanese army, https://www.reuters.com/article/us-france-lebanon/france-to-provide-14-million-euros-in-aid-to-lebanese-army-idUSKCN1GK2RO, dostęp: 09.03.2018.

2 Lebanon’s Hariri in Riyadh for first time since crisis, https://www.reuters.com/article/us-saudi-lebanon-hariri/lebanons-hariri-in-riyadh-for-first-time-since-crisis-idUSKCN1GC0GO, dostęp: 09.03.2018.

3 Foreign Terrorist Organizations, https://www.state.gov/j/ct/rls/other/des/123085.htm, dostęp: 09.03.2018.

4 M. Alami, Mideast braces for war: Israel vs. Iran-backed Hezbollah, https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2018/03/lebanon-syria-israel-iran-war-weapons-war-achievements.html, dostęp: 09.03.2018.

5 L. Barrington, D. Williams, Israel, Lebanon clash over offshore energy, raising tensions, https://www.reuters.com/article/us-natgas-lebanon-israel/israel-lebanon-clash-over-offshore-energy-raising-tensions-idUSKBN1FK1J0, dostęp: 09.03.2018.

6 Lebanon army will confront any potential 'Israeli aggression’: chief, https://www.reuters.com/article/us-lebanon-israel-army/lebanon-army-will-confront-any-potential-israeli-aggression-chief-idUSKCN1G327E, dostęp: 09.03.2018.

Uczestnik studiów II stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zastępca redaktora blogu "The Eagle Has Landed" poświęconemu działalności Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej i Wschodniej. Zainteresowania: militaria, stosunki międzynarodowe.