Źródło: https://twitter.com/Armee_de_lair

Francuska armia szkoli orły do walki z dronami

Jak poinformowała agencja Reutera – właśnie rozpoczęto szkolenie pierwszych czterech orłów do szeregów armii francuskiej, mających za cel likwidację wrogich dronów. Szczególnie ważną rolę mają odgrywać na terenach miejskich oraz podczas dużych zgromadzeń, wtedy kiedy do dronów nie można strzelać z broni palnej.

Generał Jean-Christophe Zimmerman zapowiedział korzystanie z doświadczeń holenderskiej policji, która omawianą taktykę zaadoptowała do rodzimego spektrum działań. Grupa ponad 100 holenderskich policjantów jest związana z  pracą przy „nowej broni „. W przypadku Francji będą to jednak siły zbrojne, a konkretnie lotnicze, nie policja.

W celu efektywnego wyszkolenia ptaków używa się m.in. przymocowanych kawałków mięsa do dronów w celu zakodowania sposobu działań tj. obserwacji, neutralizacji lub przeniesienia w inne miejsce. Latające drapieżniki od dawna są wykorzystywane na lotniskach do przeganiania ptaków, które mogą wyrządzić szkodę samolotom.

Orły potrafią namierzyć drony z odległości kilku tysięcy metrów, a następnie je zneutralizować – powiedział dziennikarzom generał sił powietrznych Jean-Christophe Zimmerman.

Orły mają zapewnić bezpieczeństwo na najważniejszych wydarzeniach państwowych takich jak: Dzień Bastylii 14 lipca, szczyt G20 lub międzynarodowe konferencje klimatyczne odbywające się w Paryżu”.

Sam fakt może być zaliczany przez niektórych jako ciekawostka, lecz coraz częściej pojawiają się nowe wyzwania związane z dużą ilością łatwo dostępnych dronów komercyjnych, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Szacuje się, że we Francji  prywatnych dronów jest ok. 300 tys. W Polsce nagłośniona została ostatnio  sprawa obywatela Federacji Rosyjskiej, który został zatrzymany przez BOR w związku z pilotowaniem drona na terenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

We Francji rośnie zaniepokojenie problemem dronów, szczególnie po masowych atakach terrorystycznych albowiem jakiś czas przed zamachami siły bezpieczeństwa kilka razy odnotowywały nie upoważnione przeloty dronów nad  obiektami wybranymi potem jako cele zamachów. Zaistniały również przypadki takich lotów nad francuską elektrownią atomową, lotniskami czy Pałacem Elizejskim, w niektórych przypadkach takie loty okazały się bezkarne. Eksperci obawiają się zastosowania ładunków wybuchowych na masywniejszych modelach.

Czytaj także:

Włoska propozycja na zagrożenie ze strony BSL

Chińskie siły powietrzne utworzyły pierwszą jednostkę do zwalczania dronów