Dowództwo francuskiej Marynarki Wojennej (Marine nationale) poinformowało, że wielozadaniowa fregata rakietowa FS Aquitaine (D 650), typu FREMM jest gotowa wesprzeć grupę uderzeniową jej jedynego lotniskowca w walce z ISIS.
Zgodnie z komunikatem Marine nationale w ciągu najbliższych dni fregata rakietowa FS Aquitaine (D 650), typu FREMM wesprze grupę uderzeniową atomowego lotniskowca FS Charles de Gaulle (R 91), który przebywa z misją prowadzenia nalotów na pozycje terrorystów z Państwa Islamskiego we wschodniej części Morza Śródziemnego (czytaj także: ?Charles de Gaulle? uderzył w islamistów).
FS Aquitaine (D 650) weszła do służby w dniu 23 listopada 2012 roku i jest pierwszą w Marine nationale wielozadaniową fregatą rakietową typu FREMM (fr. FRégates Européennes Multi-Missions). Według dowództwa francuskiej floty, okręt zakończył intensywne testy oraz szkolenia załogi oraz jest gotowy do debiutu bojowego na wodach w pobliżu Syrii. Oprócz Francji, która ma mieć na wyposażeniu łącznie 8 jednostek (dwie są już w służbie, oprócz Aquitaine jest to FS Provence (D652) ? przyp. red.), fregaty tego typu są użytkowane przez Włochy (łącznie do służby ma wejść 10 jednostek, obecnie są 4 ? przyp. red.), a po jednym okręcie zakupiły Maroko oraz Egipt, który otrzymał go wraz z myśliwcami Dassault Rafale B w czerwcu br. (czytaj więcej: Pierwsze Rafale dla Egiptu).
Uproszczony schemat wielozadaniowej fregaty rakietowej typu FREMM. / Wikimedia Commons.
Według specjalistów od marynistyki, Francuzi mogą zechcieć wypróbować po raz pierwszy nowe pociski manewrujące MdCN (fr. Missile de Croisi?re Naval), zwane także NCM, przeznaczone do zwalczania nieruchomych celów powierzchniowych na dystansie ocenianym na 1.000-1.400 km. Pocisk powstał na bazie francusko-brytyjskiego lotniczego pocisku manewrującego SCALP/Storm Shadow i jest wystrzeliwany z wyrzutni pionowego startu VLS (Vertical Launching System) typu SYLVER (fr. SYst?me de Lancement VERtical). Producentem jest MBDA, europejski koncern zbrojeniowy specjalizujący się w produkcji broni rakietowej.
Test pocisku manewrującego MdCN/NCM. /fot. MBDA.
W grudniu 2017 roku pociski MdCN/NCM mają trafić na wyposażenie pierwszego myśliwskiego okrętu podwodnego typu Barracuda/Suffren o napędzie nuklearnym (łącznie przewidziano 6 jednostek tego typu dla Marine nationale ? przyp. red.), a także zostały zaproponowane przez Francuzów w programie Orka na trzy nowe okręty podwodne dla Marynarki Wojennej RP wraz z okrętami typu Scorp?ne (czytaj także: Polskie Kły Cz. V Orka i przetarg na pociski oraz Polskie Kły cz. VII Rosyjska reakcja, opóźniona Orka).