Francuskie czołgi podstawowe AMX-56 Leclerc. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0 fr).

Francuskie czołgi do Estonii, polskie na Łotwę

Jak poinformował francuski minister obrony, w 2017 roku w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO, do Estonii trafi 300 żołnierzy wraz z czołgami podstawowymi AMX-56 Leclerc i kołowymi bojowymi wozami piechoty VBCI. Z kolei podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski podczas wizyty w Kanadzie potwierdził plany wysłania pododdziału polskich czołgów na Łotwę.

Tapa, Lääne Viru, Estonia. / Wikimedia Commons.

Tapa, Lääne Viru, Estonia. / Wikimedia Commons.

W niedzielę, 20 listopada br. Jean-Yves Le Drian, minister obrony Francji, zapewnił w Paryżu swojego estońskiego odpowiednika, Hannesa Hanso, że w przyszłym roku w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO do Estonii trafi 300 francuskich żołnierzy wraz z pięcioma czołgami podstawowymi AMX-56 Leclerc i dwunastoma kołowymi bojowymi wozami piechoty VBCI (Véhicule blindé de combat d’infanterie).

Powiedział też, że Estonia i Francja prowadzą istotną współpracę dwustronną w zakresie cyberprzestrzeni, jako że oba kraje posiadają znaczące możliwości w tym polu oraz wyzwania stojące przed nimi są podobne. Obaj ministrowie podpisali dwustronną umowę o cyber-współpracy w maju br.

Francuskie wojsko pojawi się w koszarach w miejscowości Tapa (w prowincji Lääne Viru) w północnej Estonii, gdzie zostanie trafi po dowództwo Armii Brytyjskiej z 5. Batalionem Regimentu The Rifles na czele. Przypomnijmy, że w dniu 13 listopada br. Wielka Brytania ogłosiła, że w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności NATO na wschodniej flance, do Estonii trafią czołgi podstawowe FV4034 Challenger 2, bojowe wozy piechoty FV510 Warrior oraz wieloprowadnicowy system pocisków kierowanych GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) typu M270B1 (czytaj więcej: Brytyjskie czołgi, bwp i artyleria rakietowa trafią do Estonii w 2017 roku).

Francuski kołowy wóz piechoty VBCI. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

Francuski kołowy wóz piechoty VBCI. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

Z kolei podczas udziału podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Tomasza Szatkowskiego w konferencji Halifax International Security Forum (HISF) w Kanadzie w dniach 18-20 listopada br., Polska potwierdziła wydzielenie kompanii czołgów do batalionowej grupy bojowej na Łotwie, której państwem ramowym jest właśnie Kanada. Pierwsze nieoficjalne informacje o wysłaniu na Łotwę kanadyjskich kołowych wozów opancerzonych LAV 6.0 (czyli zmodernizowane LAV III, zwane także LAV UP ? przyp. red.) i prawdopodobnie kompanii polskich czołgów podstawowych, ujawniła w dniu 29 września br. agencja informacyjna LETA (czytaj więcej: Polskie czołgi trafią na Łotwę?).

W ramach przedsięwzięcia wiceminister Szatkowski uczestniczył także w śniadaniu roboczym wydanym przez ministra obrony Kanady, Harjita Sajjana, dotyczącym operacji pokojowych ONZ, potwierdzając w jego trakcie kontrybucję Polski w postaci poddziału inżynieryjnego i zapraszając do szkolenia personelu w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Przypomnijmy, że w dniu 8 września br., podczas konferencji ministrów obrony 80 państw świata w Londynie, wiceszef polskiego MON, Wojciech Fałkowski złożył deklarację, iż rząd w Warszawie jest gotów wysłać 80-100 żołnierzy w celu wsparcia misji pokojowych ONZ (czytaj także: Polscy żołnierze znów wesprą misje pokojowe ONZ).

Ponadto, w trakcie spotkań z przedstawicielami USA, tj. senatorami Johnem McCainem i Danem Sullivanem, wiceminister Szatkowski poruszył głównie sprawy dotyczące planowanego rozszerzenia obecności amerykańskich sił zbrojnych w RP (czytaj także: USA: 3. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy rozpoczął przerzut jednostek do Europy; MON ujawnia lokalizacje rozmieszczenia Sił Zbrojnych USA w Polsce). Wskazał nasze oczekiwane podtrzymania tych zobowiązań przez nową administrację. W konferencji HISF brało udział 300 gości z 60 krajów, w tym wysokich rangą przedstawicieli administracji państwowych, organizacji międzynarodowych i think-tanków, m.in.: prezydent Chorwacji, wicepremier Ukrainy, ministrowie obrony Kanady, W. Brytanii, Francji i Estonii, zastępca sekretarza generalnego NATO czy szerokie grono amerykańskich kongresmenów.

Podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski i kanadyjski Minister Obrony, Harjit Sajjan. / fot. płk Cezary Kiszkowiak - AO w Kanadzie.

Podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski i kanadyjski minister obrony, Harjit Sajjan. / fot. płk Cezary Kiszkowiak – AO w Kanadzie.

Źródła:

defence-blog.com: France to send Leclerc main battle tanks to Estonia

mon.gov.pl: Wiceminister Szatkowski w Kanadzie

Czytaj także:

Wojsko Polskie w krajach bałtyckich?

Pierwsze CV9035 dotarły do Estonii [ZDJĘCIA]

Wzrost rosyjskiej aktywności wojskowej w pobliżu krajów bałtyckich

Litwa, Łotwa i Estonia przygotują się na przyjęcie większych sił NATO

Szczyt NATO: Jest decyzja ws. batalionów Sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich

Wielka Brytania przywraca program BWP 8×8

Siły pokojowe ONZ powracają na syryjską stronę Wzgórz Golan

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.