Wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP. / fot. MBDA.

Francuskie Wojska Lądowe odebrały pierwsze przeciwpancerne pociski kierowane MMP

W dniu 30 listopada br. francuska Generalna Dyrekcja ds. Uzbrojenia (DGA) zaakceptowała odbiór pierwszej partii, przeznaczonych dla Wojsk Lądowych, przeciwpancernych pocisków kierowanych nowej generacji MBDA MMP, które będą zastępować na uzbrojeniu ppk Milan, HOT i częściowo ERYX.

W czwartek, 30 listopada br. francuska Generalna Dyrekcja ds. Uzbrojenia (Direction générale de l?Armement; DGA) zaakceptowała odbiór pierwszej partii, przeznaczonych dla Wojsk Lądowych (Armée de terre), przeciwpancernych pocisków kierowanych nowej generacji MBDA MMP (fr. Missile Moyenne Portée; ang. Medium-Range Missile). Dostawy, które odbyły się od 15 do 23 listopada br., objęły 50 pocisków i 20 dedykowanych do nich wyrzutni.

Jak informuje producent, czyli koncern zbrojeniowy MBDA, nowy system będzie stopniować zastępował wcześniejsze jego produkty, czyli ręczne ppk Milan (Missile d’infanterie leger antichar) oraz przenoszone przez pływające kołowe transportery opancerzone VAB 4×4 (Véhicule de l?Avant Blindé) ppk HOT (Haut subsonique Optiquement Téléguidé Tiré d’un Tube) i częściowo ppk ERYX.

Pociski trafią do jednostek piechoty (część Troupes de marine) i kawalerii pancernej (Arme Blindée Cavalerie), a następnie jednostek Marynarki Wojennej (Marine nationale) i Sił Powietrznych (Armée de l’air). Program MMP obejmuje dostawy łącznie 400 wyrzutni oraz 1.750 pocisków do 2025 roku. Pierwsze dostawy będą służyć do treningów personelu, które ruszą w 2018 roku.

Kontrakt o łącznej wartości 680 mln EUR na dostawy nowych ppk DGA i MBDA podpisały w dniu 5 grudnia 2013 roku, system MMP przeszedł kwalifikacje i certyfikację w lipcu ub. r., które upoważniły producenta do rozpoczęcia produkcji seryjnej. Odbiorcze testy państwowe w ośrdoku DGA w Bourges (w departamencie Cher) trwały od sierpnia do października br. z udziałem specjalistów z Szefostwa Służb Technicznych Wojsk Lądowych (Section Technique de l?Armée de Terre; STAT), którzy ocenili system jako doskonały oraz potwierdzili, że spełnia on wymagania sił zbrojnych.

Żołnierz ze szkoleniowym zestawem dla systemu MMP. W tle kołowy, bojowy wóz piechoty VBCI (Véhicule Blindé de Combat d’Infanterie). / fot. MBDA.

Nowe przeciwpancerne pociski kierowane wejdą w 2020 roku na uzbrojenie także wozów rozpoznawczych Jaguar EBRC 6×6, opracowanych równolegle z transporterami opancerzonymi Griffon VBMR 6×6 w ramach programu ?Scorpion? dla Wojsk Lądowych. Przypomnijmy, że w dniu 22 kwietnia br. DGA poinformowała o przyznaniu kontraktu przedsiębiorstwom Nexter Systems, Renault Trucks Defense oraz Thales na pierwszą partię 319 Griffon VBMR i 20 Jaguar EBRC (czytaj więcej: Francuskie Wojska Lądowe zamawiają Griffon VBMR i Jaguar EBRC).

MBDA MMP to przeciwpancerne pociski kierowane (ppk) piątej generacji typu ?wystrzel-i-zapomnij? (fire-and-forget), rażące cele na odległość do 4.000 metrów i przebijających pancerz o grubości do 1.000 mm RHAe. W trybie MITL (Man In The Loop), operator ma również możliwość kontrolować pocisk cały czas po wystrzeleniu. Dzięki temu może zmienić cel w trakcie lotu pocisku, skierować go w inny punkt uderzenia tego samego celu lub skierować go na inny cel, co także otwiera możliwość strzelania do ukrytych celów poza bezpośrednią linią wzroku.

System uzbrojenia MMP może być używany zarówno w dzień, jak i w nocy. Jego wielozadaniowa, precyzyjna głowica bojowa jest skuteczna przeciwko wielu różnym celom, takim jak pojazdy opancerzone, infrastruktura czy siła żywa przeciwnika. Pocisk można bezpiecznie dla operatora wystrzelić w ograniczonej przestrzeni, np. w budynku, co jest kluczową cechą walki w terenie zurbanizowanym. System może być używany przez pojedynczego żołnierza lub stanowić uzbrojenie pojazdu opancerzonego.

WIDEO:

Źródła:

mbda-systems.com: The French Armed Forces Ministry takes delivery of its first MMPs

defense.gouv.fr: Le minist?re des armées reçoit ses premiers MMP

Czytaj także:

Airbus uchylił rąbka tajemnicy na temat myśliwca 5. generacji

Francja uzbroi wszystkie swoje drony MQ-9 Reaper

Francja i Niemcy wspólnie zbudują nowy samolot myśliwski

Francja: armia odebrała pierwszą partię karabinków HK416F

Francja: rozpoczęto prace nad modernizacją myśliwców Rafale do standardu F4

Francja: wojskowa wersja śmigłowca H160 zastąpi pięć typów maszyn w siłach zbrojnych

Francja kupi samoloty C-130J i KC-130J

Francja kupi 200 pocisków AGM-114K1A Hellfire

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.