Twórczość wybitnego i wraz z kolejnymi dekadami coraz bardziej fascynującego, angielskiego pisarza oraz intelektualisty jakim był Gilbert Keith Chesterton, zdobywa wciąż nowe zastępy czytelników i zwolenników. Wobec jego dorobku artystycznego i przede wszystkim ideowego nie sposób przejść obojętnie. Nie można negować ogromnego wkładu do skarbca myśli, zwłaszcza konserwatywnej. Naturalnie posiada również grono przeciwników, jednakże i oni nie mogą przeczyć jego nietuzinkowym osiągnięciom. Każde kolejne wznowienie jego dzieł stanowi wydarzenie samo w sobie. Tak też jest i w przypadku zbioru niepublikowanych dotychczas w Polsce opowiadań Chestertona.
Wybór ponad dwudziestu opowiadań, pochodzących z różnych okresów życia i twórczości autora, stanowi wręcz modelowe odzwierciedlenie tego co w nim najlepsze. Bardziej precyzyjni i dociekliwi czytelnicy mogą próbować zaklasyfikować każdą z tych historii do konkretnego gatunku literackiego. A jest ich naprawdę sporo. Można wśród nich odnaleźć i kryminał, i fantastykę, i religię, i elementy obyczajowe. Jednakże po głębszej lekturze, nie konkretny rodzaj okazuje się tu najważniejszy oraz najbardziej wartościowy dla odbiorcy. Można powiedzieć nawet więcej. Takie starania muszą zakończyć się fiaskiem. Jest tak ponieważ dla Chestertona forma, którą sobie obierał była jedynie swoistą maską, pod którą chciał ukryć właściwą i najważniejszą treść oraz przesłanie. Maską wprawdzie niezwykle atrakcyjną i wciągającą ale nadal jedynie maską. Tego autora należy czytać wielokrotnie i między wierszami. Za każdym razem można się spodziewać, że odkryjemy wciąż coś nowego. Natomiast problematyka, na której mu najbardziej zależało jest dla człowieka fundamentalna. I to dla człowieka wszystkich czasów. Chesterton żył na przełomie XIX i XX wieku, czyli w konkretnym miejscu i czasie. Aczkolwiek czytelnik wciąż może mieć nieodparte wrażenie, że ma do czynienia z pisarzem niepasującym do epoki w jakiej przyszło mu egzystować. Wszakże w żadnym stopniu nie archaicznym, nie odrealnionym. Odwrotnie uniwersalnym i dostrzegającym znacznie więcej niż mu współcześni. Kondycja moralna człowieka, jego relacja do Boga, ludzi oraz otaczającego go świata. Niezmienne i trwałe prawidła, które konstytuują rzeczywistość. Wreszcie pewien ład i porządek. Te właśnie elementy interesują Chestertona, ma o nich zdecydowane poglądy oraz pewność i doświadczenie, że się nie myli. To zaś wszystko ubrane w niezwykły humor, ciepło i nieraz baśniowy landszaft. Dokładnie to wszystko odnajdzie każdy czytelnik, który sięgnie po wydany nakładem Frondy zbiór opowiadań. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o tłumaczeniu, które dodatkowo bardzo poetycko i delikatnie, wprowadzi czytelnika w świat Chestertona.
?Drzewa pychy i inne opowiadania? są pozycją na rynku wydawniczym, nad którą powinni się pochylić przede wszystkim ludzie z umysłem otwartym i dociekliwym. Potrafiący nieśpiesznie odkrywać coraz to nowe warstwy na pozór prostych i oczywistych utworów. Więcej, prawdziwą ucztę odnajdą tu Ci, którzy umieją się delektować intelektualną pracą na każdej stronnicy. Romantyczne i tajemnicze krajobrazy przedwojennej Anglii, ubrane w fascynujący a zarazem bardzo przystępny język, dotrą do nawet największych malkontentów. Rzecz przeznaczona zarówno dla wielbicieli twórczości Chestertona, jak i dla tych którzy pragnęliby odkryć ekscytujący świat wartości trwałych oraz pierwotnych znaczeń pojęć podstawowych dla nas wszystkich. Pozycja obowiązkowa.
>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<