Generał John W. Nicholson w czasie ceremonii zmiany dowództwa w Afganistanie, Kabul 2016 / Źródło: Wikimedia Commons
Generał John W. Nicholson w czasie ceremonii zmiany dowództwa w Afganistanie, Kabul 2016 / Źródło: Wikimedia Commons

Gen. Nicholson: ?Potrzebujemy dodatkowych żołnierzy w Afganistanie?

W czasie przesłuchania przed senacką komisją, amerykański generał John W. Nicholson określił obecną sytuację w Afganistanie jako ?patową?. Jego zdaniem, potrzeba co najmniej kilku tysięcy dodatkowych instruktorów, by wesprzeć afgańskich żołnierzy w walce z talibami. Jak się okazuje, władze w Kabulu od zeszłego roku systematycznie tracą kontrolę nad państwem na rzecz rozlicznych organizacji terrorystycznych.

W czwartek 9 lutego br. odbyło się przesłuchanie gen. Johna W. Nicholsona przed Senacką Komisją Sił Zbrojnych (ang. Senate Armed Services Committee). Generał, który dowodzi w Afganistanie amerykańskimi żołnierzami i stoi na czele misji NATO o kryptonimie Resolute Support, przedstawiał członkom Senatu USA obecną sytuację w Afganistanie i ewentualne scenariusze na przyszłość1.

Jak stwierdził generał, obecna sytuacja w Afganistanie uznawana jest za ?patową?. Zachodniej koalicji brakuje co najmniej kilku tysięcy żołnierzy, głównie instruktorów, którzy mogliby szkolić lokalne jednostki w całym Afganistanie, a nie tylko kilku wybranych miejscach. Potrzeba ta jest wyjątkowo pilna, biorąc pod uwagę niedawne ciężkie straty po stronie afgańskich sił w związku z walkami z talibami2.

Debata na temat wysłania dodatkowych żołnierzy (czy to ze Stanów Zjednoczonych, czy z innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego) będzie przeprowadzona w ramach NATO już w przyszłym tygodniu, stwierdził gen. Nicholson.

Jak podkreślił generał, istotnym problemem nadal są bezpieczne kryjówki, których używają terroryści oraz wspieranie ich z zewnątrz, m. in. z Pakistanu, co powoduje, że ich zwalczenie i w rezultacie opanowanie sytuacji w samym Afganistanie pozostaje dużym wyzwaniem3.

Generał Nicholson odniósł się także do prywatnych kontraktorów działających w Afganistanie. Jak stwierdził, obecny stosunek między nimi, a amerykańskimi żołnierzami wynosi 2:1. Powoduje to sytuację, w której do Afganistanu wysyłani są piloci oraz maszyny z odpowiednich jednostek, natomiast mechanicy zostają w swoich macierzystych bazach, ponieważ są zastępowani przez prywatne firmy.

To ma bezpośredni wpływ na gotowość Wojsk Lądowych [Stanów Zjednoczonych ? red.], a ponadto kosztuje nas więcej pieniędzy. To jest jedna z kwestii, którą wyłożyliśmy na stół. Uważam, że byłoby lepiej wysłać jednostki w całości ? powiedział gen. Nicholson.

Poniższy materiał wideo prezentuje fragment wypowiedzi gen. Nicholsona przed Senacką Komisją Sił Zbrojnych:

Senator John McCain, przewodniczący Komisji, stwierdził:

Niestety, w ostatnich latach związaliśmy ręce naszym żołnierzom w Afganistanie i zamiast próbować wygrać, postanowiliśmy próbować nie przegrać. W międzyczasie, ryzyko dla sił amerykańskich i afgańskich jedynie rosło w miarę jak zagrożenie ze strony terrorystów wzrastało. Talibowie stali się bardziej śmiercionośni, zwiększyli kontrolowane przez nich terytorium i są odpowiedzialni za dużą ilość ofiar wśród afgańskich sił zbrojnych4.

Sytuacja w Afganistanie od dłuższego czasu ulega pogorszeniu. 8 lutego, dzień przed przesłuchaniem gen. Nicholsona, doszło do ataku na konwój przewożący pomoc humanitarną w afgańskiej prowincji Dżozdżan. W związku z napaścią, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) ogłosił zawieszenie działalności humanitarnej na terytorium Islamskiej Republiki Afganistanu (czytaj więcej: Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża zawiesza działalność w Afganistanie).

Afganistan | Źródło: Wikimedia

Afganistan | Źródło: Wikimedia

Ponadto, 31 grudnia 2016 r. zakończeniu uległa Policyjna Misja Unii Europejskiej w Afganistanie (ang. EUPOL Afghanistan). Jak stwierdziła sama szefowa misji, Pia Stjernvall, pomimo tego, że w marcu br. do Afganistanu przybędą eksperci i instruktorzy z UE, to jednak na chwilę obecną nie jest dobrym pomysłem zakańczanie takich operacji. Według Stjernvall, obecnie około 70% afgańskich policjantów zaangażowanych jest w działania wojenne zamiast skupić się na zapewnieniu bezpieczeństwa ludności (czytaj więcej: Koniec misji policyjnej UE w Afganistanie w nieodpowiednim momencie?).

Sam rząd w Kabulu nadal jest daleki od kontrolowania zdecydowanej większości terytorium państwa. Według najnowszych statystyk, oficjalne władze skutecznie sprawują kontrolę nad 57% terytorium, podczas gdy reszta służy za kryjówki terrorystów. Warto wspomnieć, że około rok temu dane te były znacznie bardziej optymistyczne, gdyż w 2016 r. rząd Afganistanu kontrolował 72% terytorium5.

Zapytany o ewentualną możliwość zakończenia operacji Stanów Zjednoczonych w Afganistanie, gen. Nicholson odrzekł, że nadal będzie wymagana długoterminowa obecność amerykańskich żołnierzy na afgańskim terytorium. Jak sam stwierdził, obecnie działa w Afganistanie około 20 grup terrorystycznych, które mają świetne warunki do przeprowadzania akcji, a które ponadto współpracują ze sobą6.

Czytaj także:

Afganistan: Marines wrócą do prowinicji Helmand

Antoni Macierewicz odwiedził polskich żołnierzy w Kuwejcie i Afganistanie [foto]

Śmigłowce Blackhawk dla Afganistanu?

Źródła:

1 K. Baron, Afghanistan Needs ?Thousands? More Troops, US General Says, http://www.defenseone.com/threats/2017/02/afghanistan-needs-thousands-more-troops-us-general-says-stunning-assessment/135280/?oref=defense_one_breaking_nl, dostęp: 10.02.2017.

2 Situation in Afghanistan, http://www.armed-services.senate.gov/hearings/17-02-09-situation-in-afghanistan, dostęp: 10.02.2017.

3 Ibidem.

4 K. Baron, op. cit.

5 Special Inspector General for Afghanistan Reconstruction (SIGAR), Quarterly Report of the United States Congress, https://www.sigar.mil/pdf/quarterlyreports/2017-01-30qr.pdf, dostęp: 10.02.2017.

6 P. McLeary, U.S. General Wants More Troops, More Time, in Afghanistan, http://foreignpolicy.com/2017/02/09/u-s-general-wants-more-troops-time-in-afghanistan-russia-iran/, dostęp: 10.02.2017.

Uczestnik studiów II stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zastępca redaktora blogu "The Eagle Has Landed" poświęconemu działalności Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej i Wschodniej. Zainteresowania: militaria, stosunki międzynarodowe.