Gen. por. Herbert Raymond ?H. R.? McMaster. / fot. Army Capabilities Integration Center.

Generał ?H. R.? McMaster nowym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Donalda Trumpa

W dniu 20 lutego br. nowym doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego Donalda Trumpa został gen. por. Herbert Raymond ?H. R.? McMaster, zastępując na tym stanowisku skompromitowanego gen. por. Michaela T. Flynna. Kim jest nowy główny doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych w szeroko rozumianych sprawach bezpieczeństwa narodowego i jaka jest jego postawa wobec Rosji?

W poniedziałek, 20 lutego br. prezydent USA Donald J. Trump mianował gen. por. Generał ?H. R.? McMastera 26. Asystentem do spraw bezpieczeństwa narodowego (National Security Advisor), który zastąpił tymczasowo pełniącego obowiązki gen. por. Keitha Kellogga, po ustąpieniu z tego stanowiska po zaledwie 24 dniach urzędowania gen. por. Michaela T. Flynna, gdy na jaw wyszły jego kontakty z ambasadą Rosji w okresie między wyborami prezydenckimi i zaprzysiężeniem nowego prezydenta i to, że zataił je przed wiceprezydentem i przedstawicielami FBI. Generał Flynn ustąpił w dniu 13 lutego br., choć początkowo zaprzeczał tym kontaktom. Senatorowie zarówno z Partii Demokratycznej, jak i Partii Republikańskiej zapowiedzieli parlamentarne śledztwo w jego sprawie.

Kim jest generał ?H. R.? McMaster?

Gen. por. Herbert Raymond ?H. R.? McMaster. / fot. Army Capabilities Integration Center.

Herbert Raymond ?H. R.? McMaster (ur. 24 lipca 1962 w Filadelfii) ukończył Valley Forge Military Academy (Wayne, Pensylwania) w 1980 roku, a cztery lata później jako podporucznik słynną United States Military Academy at West Point. Później uzyskał tytuł Master of Arts oraz doktora filozofii na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill (UNC). W ramach pracy dyplomowej krytycznie ocenił amerykańską strategię podczas wojny wietnamskiej, którą to myśl rozwinął następnie w wydanej w 1997 roku książce pt. Dereliction of Duty (pol. ?porzucenie obowiązku?).

Początkowo służył w 2. Dywizji Pancernej US Army (2nd Armored Division; Hell on Wheels) w Fort Hood na poziomie dowódcy plutonu i kompanii 1. batalionu 66. Pułku Pancernego (66th Armor Regiment; Burt’s Knights). W 1989 roku trafił do 2. Pułku Kawalerii US Army (2nd Cavalry Regiment; 2nd Dragoons) w Warner Barracks w niemieckim Bamberg, gdzie służył do 1992 roku, wliczając w to rozmieszczenie w Iraku w ramach Operacji ?Pustynna Burza?. Podczas tej operacji jako kapitan dowodził plutonem Eagle Troop (wyposażonym w 9 czołgów podstawowych M1A1 Abrams i 12 bojowych wozów piechoty M3A2 Bradley) 2. Batalionu (2nd Squadron; Cougars) podczas słynnej bitwy na 73. równoleżniku z elitarną iracką Gwardią Republikańską. Żołnierze pod dowództwem McMastera zniszczyli wówczas ponad 80 czołgów T-62, T-72 i Typ 69 oraz innych pojazdów opancerzonych przeciwnika, a ich dowódca został za to odznaczony Srebrną Gwiazdą. W latach 1994?1996, McMaster wykładał na Wes Point jako profesor historii wojskowości, dzieląc się swoim doświadczeniem bojowym. W 1999 roku ukończył United States Army Command and General Staff College (CGSC) w Fort Leavenworth (Kansas).

W latach 1999-2002 McMaster dowodził 4. Pułkiem Kawalerii US Army (4th Cavalry Regiment) i objął kilka stanowisk sztabowych w Dowództwie Centralnym Stanów Zjednoczonych (USCENTCOM), gdzie planował zadania i operacje w Iraku. Później jako podpułkownik i pułkownik, służył w sztabie USCENTCOM jako oficer wykonawczy zastępcy dowódcy gen. por. Johna Abizaida, a po jego awansie na dowódcę, McMaster objął stanowisko szefa grupy doradców (Director, Commander’s Advisory Group; CAG). W 2003 roku ukończył United States Army War College (USAWC) w Carlisle (Pensylwania), by rok później objąć stanowisko dowódcy 3. Pułku Kawalerii US Army (3rd Cavalry Regiment) i zostać ponownie rozmieszczonym w Iraku, tym razem podczas II wojny w Zatoce Perskiej, gdzie w 2005 roku odbił miasto Tal Afar z rąk ekstremistów na granicy z Syrią.

Po zakończeniu dowództwa nad pułkiem, w 2006 roku został głównym współpracownikiem naukowym na słynnym londyńskim International Institute for Strategic Studies (IISS), gdzie zajmował się badaniem określenia możliwości lepszej współpracy wielonarodowej i integracji polityczno-wojskowej w dziedzinie kontrwywiadu, przeciwdziałania terroryzmowi oraz odbudowy państwa oraz opracowywaniem lepszych taktyk do walki z terroryzmem. W latach 2007-2008 McMaster doradzał ówczesnemu dowódcy Sił Wielonarodowych w Iraku (Multi-National Force ? Iraq) gen. Davidowi Petraeusowi. W 2008 roku McMaster został awansowany do stopnia generała brygady i mianowany na stanowisko dyrektora United States Army Capabilities Integration Center (ARCIC) w Fort Monroe (Wirginia), gdzie zajmował się opracowywaniem doktryny US Army na kolejne 10-20 lat.

W 2010 roku został mianowany zastępcą dowódcy ds. planowania (J-5) Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Kabulu, gdzie równolegle zajmował tez stanowisko dyrektora sił zadaniowych do walki z korupcją (CJIATF-Shafafiyat). W styczniu 2012 roku awansowany na generała majora i wyznaczony na dowódcę Maneuver Center of Excellence w Fort Benning (Alabama-Georgia). W lutym 2014 roku awansowany na generała porucznika i mianowany zastępcą dowódcy Training and Doctrine Command (TRADOC) w Army Capabilities Integration Center (ARCIC). Była to jego ostatnia funkcja w wojsku przed nominacją na głównego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA.

Odznaczenia: Medal za Wybitną Służbę, Medal Sił Lądowych za Wybitną Służbę, Srebrna Gwiazda, Medal Departamentu Obrony za Wzorową Służbę, Legia Zasługi z Brązowym Liściem, Brązowa Gwiazda z Brązowym Liściem, Purpurowe Serce, Medal Departamentu Obrony za Chwalebną Służbę z Brązowym Liściem, Medal za Chwalebną Służbę z czterema Brązowymi Liśćmi, Medal Pochwalny z trzema Brązowymi Liśćmi, Medal za Osiągnięcie z trzema Brązowymi Liśćmi, Medal za Służbę Narodową z Brązową Gwiazdą, Medalem za Służbę w Azji Południowo-Zachodniej z trzema Brązowymi Gwiazdami, Medal za Kampanię Iracką, Medal za Kampanię Afgańską z dwiema brązowymi gwiazdami, Medal Ekspedycyjnym podczas Globalnej Wojny z Terroryzmem, Medal za Służbę podczas Globalnej Wojny z Terroryzmem, Medal za Służbę w Armii, Medal za Służbę Zagraniczną, Medal NATO, Medal Wyzwolenia Kuwejtu (Arabia Saudyjska) oraz Medal Wyzwolenia Kuwejtu (Kuwejt).

Jeśli chodzi o stanowisko nowego doradcy prezydenta Trumpa nt. agresywnej polityki Rosji, jest on zdania, że kraj ten stanowi największe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA, co stawia go w jednej linii z opinią sekretarza obrony, emerytowanego generała Korpusu Piechoty Morskiej (USMC), Jamesa N. Mattisa.

Czytaj także:

Dwóch emerytowanych generałów oficjalnie w rządzie Donalda Trumpa

Emerytowany generał Korpusu Piechoty Morskiej zostanie sekretarzem obrony USA?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.