HMS Sabre (P285). / Wikimedia Commons.

Gibraltar: Kolejny incydent brytyjsko-hiszpański

Jak poinformował dziennik The Guardian, w niedzielę 20 listopada br. doszło do kolejnego incydentu z udziałem jednostek brytyjskich i hiszpańskich w rejonie wód Gibraltaru.

W dniu 20 listopada br. brytyjska szybka łódź patrolowa HMS Sabre (P285), typu Scimitar, wystrzeliła flary w kierunku hiszpańskiego okrętu badawczego/hydrograficznego RV Angeles Alvarino, który wielokrotnie naruszył brytyjskie wody terytorialne wokół Gibraltaru.

Strzały ostrzegawcze nastąpiły po wielokrotnym naruszeniu w ciągu 48 godzin wód brytyjskich i nie odpowiadaniu Hiszpanów na wezwania radiowe załogi brytyjskiego patrolowca. Rzecznik brytyjskiego ministerstwa obrony napisał w oświadczeniu:

Royal Navy stawi czoła wszystkim bezprawnym wtargnięciom na brytyjskie wody terytorialne Gibraltaru [„British Gibraltar Territorial Waters”; BGTW ? przyp. red.]. Złożymy także formalne protesty dyplomatyczne do rządu hiszpańskiego.

Szef Ministrów Gibraltaru, Fabian Picardo powiedział z kolei, że skontaktował się w tej sprawie z dowódcą Royal Navy w Gibraltarze, komandorem Mike’em Wallikerem:

Dyskutowałem o wszystkich taktycznych decyzjach, które zostały podjęte i jestem zadowolony, że zademontrowali oni [Royal Navy ? przyp. red.] nieograniczoną suwerenność, jurysdykcję i kontrolę nad BGTW. Gratuluję dla Royal Navy za pracę, którą podjęto do tej pory w bardzo trudnych okolicznościach, w świetle lekkomyślnego lekceważenia bezpieczeństwa przez jednostki hiszpańskie. Dyplomatyczne i polityczne działanie musi teraz wspierać doskonałą pracę wykonaną przez personel marynarki, korzystający z ograniczonych zasobów.

Był to już trzeci w tym roku incydent morski wokół brytyjskie terytorium na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego. W połowie kwietnia br. hiszpańska łódź patrolowa Gwardii Cywilnej miała utrudniać manewrowanie podczas wchodzenia do portu amerykańskiemu atomowemu okrętowi podwodnemu USS Florida (SSGN-728), typu Ohio, przez co również HMS Sabre (P285) oddała w kierunku Hiszpanów strzały ostrzegawcze (czytaj więcej: Incydent w Cieśninie Gibraltarskiej). Warto zauważyć, że później, w związku z Brexitem, szef hiszpańskiego MSZ wezwał Wielką Brytanię do zmiany statusu prawnomiędzynarodowego Gibraltaru, ustanawiając ?wspólną suwerenność? pod oboma krajami (czytaj więcej: Hiszpania chce zmiany statusu Gibraltaru). Drugi incydent nastąpił w dniu 20 lipca br., gdy wielozadaniowy okręt podwodny o napędzie nuklearnym HMS Ambush (S120), typu Astute w czasie wynurzania się w pobliżu Gibraltaru zderzył się ze statkiem handlowym. Zdarzenie spotkało się z ostrą reakcją rządu hiszpańskiego (czytaj więcej: Gibraltar: Kolizja z udziałem brytyjskiego okrętu podwodnego o napędzie nuklearnym).

Gibraltar sfotografowany przez amerykańskiego satelitę Landsat. / fot. Wikimedia Commons (NASA World Wind).

Gibraltar sfotografowany przez amerykańskiego satelitę Landsat. / fot. Wikimedia Commons (NASA World Wind).

Źródło: theguardian.com: Royal Navy fires flares at Spanish vessel in British waters off Gibraltar

Czytaj także:

Budowa nowych fregat rakietowych Royal Navy od 2017 roku

Royal Navy ochrzciła strategiczny okręt podwodny nowej generacji

Kolizja z udziałem balistycznego okrętu podwodnego US Navy

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.