Nocne odpalenie rakiety balistycznej UGM-133A Trident II D5/ fot. lockheedmartin.com

?Global Lightning 2017?: Cztery odpalenia amerykańskich rakiet balistycznych w 3 dni

Od 14 do 16 lutego br. strategiczny okręt podwodny o napędzie nuklearnym typu Ohio wystrzelił łącznie cztery rakiety balistyczne UGM-133A Trident II D5 w ramach ćwiczenia Global Lightning 2017, realizowanego przez Dowództwo Strategiczne (USSTRATCOM).

Jak poinformował John M. Daniels, rzecznik prasowy Programu Systemów Strategicznych US Navy (Strategic Systems Programs), pomiędzy wtorkiem a czwartkiem (14-16 lutego br.) pojedynczy strategiczny okręt podwodny o napędzie nuklearnym typu Ohio wystrzelił łącznie cztery rakiety balistyczne UGM-133A Trident II D5 w ramach ćwiczenia Global Lightning 2017, realizowanego przez Dowództwo Strategiczne (United States Strategic Command; USSTRATCOM).

Okręt, którego nazwy nie podano publicznie i należący do 9. Grupy Okrętów Podwodnych (Submarine Group 9), pomyślnie wykonał Follow-on Commander?s Evaluation Test (FCET), oznaczony jako FCET-53, a wystrzelone rakiety miały numery 162., 163., 164. i 165. w historii odpaleń testowych UGM-133A Trident II D5. O dwóch pierwszych odpaleniach w rejonie Kalifornii informowaliśmy dwa dni temu i nastąpiły one w sześć dni po teście pojedynczej międzykontynentalnej rakiety balistycznej LGM-30G Minuteman III (czytaj więcej: USA: trzy testy rakiet balistycznych w ciągu niespełna tygodnia [WIDEO]).

Jak podkreśla komunikat US Navy, testy FCET, realizowane w ramach ćwiczeń Global Lightning, mają na celu uzyskanie pełnej niezawodności, celności oraz wydajności systemu rakietowego Trident II D5 do użytku dowódcy okrętu podwodnego, Dowództwa Strategicznego oraz Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (Joint Chiefs of Staff). Rakiety były nieuzbrojone, a trajektoria ich lotu całkowicie przebiegała nad oceanem.

Informacja o przeprowadzeniu ćwiczenia Global Lightning 2017 pojawiła się w dniu 7 lutego br. Z komunikatu Dowództwa Strategicznego wynika, że rozpoczęło się ono w dniu publikacji informacji. Jest to ćwiczenie dowodzenia i kontroli (C2), z wykorzystaniem komponentów USSTRATCOM i jest przeprowadzane rokrocznie. Jak powiedział gen. John E. Hyten, dowódca USSTRATCOM:

Zagrożenia przed jakimi stoimy dzisiaj są tak samo prawdziwe, jak to miało miejsce w przeszłości, ale są także bardziej skomplikowane w tym połączonym wieku informacji. Musimy być gotowi do zajęcia się tymi zagrożeniami i przygotowani do reagowania na zagrożenia w przyszłości. Ćwiczenia takie jak ?Global Lightning? przetestują nasze procedury i zintegrują całe podzespoły, zespoły zadaniowe, inne dowództwa okrętów, wraz z naszymi partnerami i sojusznikami, aby zapewnić, że są gotowi do reagowania, gdy nasz kraj wzywa.

Okręt podwodny typu Ohio: USS Kentucky (SSBN-737) / Wikimedia Commons

Źródła:

navy.mil: FCET Success: SSBN Launches Fleet Ballistic Missiles

stratcom.mil: U.S. Strategic Command to Conduct Exercise Global Lightning

Czytaj także:

Ujawniono incydent z brytyjską rakietą balistyczną nad USA

Amerykański okręt podwodny wystrzelił 3 rakiety balistyczne

Test rakiety Trident wzięty za UFO

Pierwsze przechwycenie rakiety balistycznej przez pocisk SM-3IIA [WIDEO]

KRL-D prowokuje Trumpa: próba rakiety balistycznej

Chiny testują rakiety balistyczne DF-16 zagrażające Okinawie

Chiny przetestowały nową rakietę balistyczną z 10 głowicami bojowymi

Rosja: Ćwiczenia Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia przy granicy z Chinami

Chiny przeprowadziły jednoczesną próbę z 10 rakietami balistycznymi [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.