Gruziński Su-25. /Fot. Marcus Fülber via Wikimedia Commons.

Gruzja wycofuje samoloty szturmowe Su-25

Gruzja podjęła decyzję o wycofaniu ze służby operacyjnej samolotów szturmowych Su-25 (w kodzie NATO: Frogfoot) – powodem ma być brak możliwości zapewnienia wsparcia technicznego na odpowiednim poziomie. 

Decyzję podjętą przez władze w Tbilisi ogłosił szef sztabu Sił Zbrojnych Gruzji generał brygady Władimir Chacibaia w rozmowie z dziennikarzami Arsenali. Według niego powodem dla tak drastycznego działania jest pogarszający się stan techniczny maszyn i brak możliwości zapewnienia wsparcia technicznego na odpowiednim poziomie ? gruziński budżet ma tracić ogromne fundusze na utrzymanie nieperspektywicznych maszyn. Generał ponadto stwierdził, że w przypadku wznowienia walk z Federacją Rosyjską, gruzińskie Su-25 nie mają żadnych szans. Swoją wypowiedź poparł informacjami o silnie rozwiniętej infrastrukturze rosyjskiej obrony przeciwlotniczej na terytorium Abchazji i Osetii Południowej ? jak powiedział generał, każdy z gruzińskich samolotów mógłby zostać zniszczony w 10 minut po starcie z lotniska.

Gruziński dowódca powiedział, że problemem są części zamienne, które jak wiadomo, produkowane są na terenie Federacji Rosyjskiej ? według generała w takim przypadku Tbilisi nie ma do nich dostępu. Powszechnie wiadomo bowiem, że relacje gruzińsko-rosyjskie zostały drastycznie osłabione w związku z konfliktem zbrojnym w Osetii Południowej w 2008 roku, który zakończył się de facto porażką wojsk gruzińskich i oddzieleniem Osetii Południowej i Abchazji od Gruzji. Od tego czasu Federacja Rosyjska utrzymuje embargo na dostawy sprzętu wojskowego dla Tbilisi. Argumenty podane przez dowódcę gruzińskich sił zbrojnych wydają się zatem zasadne.

Warto zaznaczyć, że w czasie konfliktu z 2008 roku gruzińskie lotnictwo początkowo działało aktywnie ? później zostało zmuszone do bierności w związku z opanowaniem przestrzeni powietrznej przez maszyny rosyjskiej biorące udział w wojnie. Walki toczone podczas tego konfliktu okazały się porażką dla gruzińskich sił zbrojnych ? według danych przedstawianych przez Moskwę, w czasie działań zbrojnych zestrzelono przynajmniej trzy gruzińskie samoloty szturmowe Su-25. Ponadto jako podaje gruziński resort obrony, w czasie działań śmierć ponieść miało pięciu członków personelu lotniczego.

Wycofanie maszyn Su-25 ze służby sprawi, że Gruzja pozostanie de facto bez lotnictwa wojskowego ? jak podaje gen. bryg. Chachibai, władze w Tbilisi mają jednak ambitne plany. Następnym krokiem będzie zwrot w kierunku platform bezzałogowych ? zarówno obserwacyjnych, jak i bojowych ? a także śmigłowców.

Źródło: Defence Blog | True News 

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.