Prototyp Thales Watchkeeper WK060 / Wikimedia Commons.

Gryf – nowy polski dron na bazie Watchkeepera

Polski WB Electronics oraz brytyjski Thales podpisały 8 lipca br. umowę ws. współpracy w dziedzinie bezzałogowych aparatów latających, w ramach którego powstanie polski taktyczny bsl o kryptonimie Gryf, bazujący na modelu Watchkeeper.

>>> Publicystyka: Dron w MON <<<

Współpraca obu przedsiębiorstw zakłada budowę Gryfa w polskich zakładach, zgodnie z wymaganiami Ministerstwa Obrony Narodowej i bazującym na doświadczeniach brytyjskich oraz technologiach Watchkeepera.

Inspektorat Uzbrojenia MON podjął decyzję o budowie bsl średniego zasięgu przez polską firmę, natomiast taktyczne aparaty zostaną zakupione od zagranicznego partnera. Powodem takiej decyzji jest brak możliwości skonstruowania aparatu tej klasy w kraju.

Zgodnie z zawartym porozumieniem najważniejsze technologie, takie jak oprogramowanie, łącza informacyjne, komputer misji, część głowic obserwacyjnych, elementy kryptograficzne czy integracja z systemami C4ISR zostaną opracowane w Polsce. Zapewni to Wojsku Polskiemu kontrolę nad systemem, w tym nad kluczami szyfrowania.

Victor Chavez, prezes Thales UK powiedział, że:

Spółki Thales i WB Electronics podpisały memorandum porozumienia w celu rozpoczęcia bliskiej współpracy i stworzenia warunków, które wesprą polskie inwestycje w bezzałogowe systemy powietrzne i związane z nimi technologie. Oczekujemy, że pozwoli ono na stworzenie trwałego i rentownego partnerstwa podczas opracowywania systemu Watchkeeper przeznaczonego na polski rynek. Mamy w tym wsparcie rządu Wielkiej Brytanii. (?) Jesteśmy gotowi do współpracy z polskim przemysłem, aby zagwarantować Polsce pełną niezależność w zakresie korzystania z systemu Watchkeeper.

Z kolei Adam Bartosiewicz, wiceprezes zarządu WB Electronics, dodał, że:

Podpisane porozumienie z Thalesem stwarza nam niezwykłą szansę na opracowanie polskiego bsl klasy taktycznej. Tworząc technologie kluczowe dla bezpieczeństwa Polski siłami krajowych producentów działamy zgodnie z racją stanu. Szczególnie, gdy za krytyczne rozwiązania dla funkcjonowania bsl będzie odpowiadała strona polska. Dzięki finansowaniu z NCBiR na bazie rozwiązań, które znajdujemy w bsl Watchkeeper możemy polskimi siłami, w polskich przedsiębiorstwach i przy użyciu krytycznych technologii opracowanych przez polskich inżynierów zbudować bezzałogowca klasy Gryf, którego będziemy mogli w pełni kontrolować i być może w przyszłości eksportować do innych państw.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.