M1A2 Abrams na defiladzie z okazji Święta WP / fot. Paweł Kmiecik

GW: Dowództwo amerykańskiej brygady w Choszcznie

Jak informuje szczeciński oddział Gazety Wyborczej, prawdopodobną lokalizacją stacjonowania dowództwa amerykańskiej brygady pancernej w Polsce będzie Choszczno w województwie zachodniopomorskim.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Gazeta Wyborcza, powołując się na swoje źródła w Siłach Zbrojnych RP, poinformowała w dniu 17 października br., że dowództwo amerykańskiej brygady pancernej, która zostanie rozlokowana w Polsce, krajach bałtyckich, Bułgarii i Rumunii, trafi do Choszczna.

Według wiarygodnego źródła w armii, lokalizacja w województwie zachodniopomorskim jest najlepsza ze względów logistycznych. Znajdują się tam m.in. koszary rozformowanego w 2011 roku 2. Pułku Artylerii Legionów im. Króla Władysława IV (2 pa). W dowództwie znajdzie się około 200 oficerów i żołnierzy, w tym zabezpieczenie i łączność.

Warto zauważyć, że Choszczno leży nieco ponad 30 km na południowy-zachód od Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, które będzie głównym poligonem wojsk amerykańskich w Polsce.

W czasie niedawnej wizyty w Polsce, dowódca US Army Europe (USAREUR) gen. broni Ben Hodges zapowiedział, że grupa batalionowa składająca się z żołnierzy 2. Pułku Kawalerii US Army (2nd Cavalry Regiment; 2nd Dragoons) przybędą do Polski z niemieckiego Vilseck (Bawaria) na przełomie stycznia i lutego 2017 roku i trafią prawdopodobnie do Orzysza (czytaj także: Amerykanie będą stacjonować w Orzyszu?).

Oprócz tego, w kwietniu przyszłego roku na Stary Kontynent trafi, najpierw do Niemiec, a potem do Polski, jedna brygada pancerna (Armored Brigade Combat Team; ABCT) 4. Dywizji Piechoty (4th Infantry Division US Army) z Fort Carson (Kolorado), licząca 4.100 żołnierzy i dysponująca 470 pojazdami, w tym 90 czołgami M1 Abrams, 130 bwp/bwr M2/M3 Bradley i armatohaubicami M109 Paladin (czytaj także: Gen. Ben Hodges: Odsiecz Polsce z USA w ciągu 5 dni).

O tym, że dowództwo amerykańskiej brygady trafi do Polski, informował Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz w dniu 9 lipca br. (czytaj więcej: Szczyt NATO: Dowództwo amerykańskiej brygady pancernej w Polsce).

Źródło: szczecin.wyborcza.pl: Amerykańskie czołgi i haubice oraz dowództwo całej brygady trafią do naszego województwa

Czytaj także:

Szczyt NATO: Jest decyzja ws. batalionów Sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich

WSJ: Brygada NATO trafi m.in. do Polski?

Waszczykowski: Do Polski trafią wojska USA, Wielkiej Brytanii i Kanady

FT: Wojska NATO trafią do przesmyku suwalskiego

Polskie czołgi trafią na Łotwę?

Wojsko Polskie w krajach bałtyckich?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.