AV-8B Harrier z VMM 162, która wchodzi w skład 26. Jednostki Ekspedycyjnej Piechoty Morskiej (26th MEU) podczas startu z pokładu okrętu desantowego USS Kearsarge (LHD-3). (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Apprentice Ryre Arciaga/Released)

Harriery dla Tajwanu?

Źródła w amerykańskim rządzie donoszą, że w miarę wprowadzania do służby myśliwców F-35B przez Korpus Piechoty Morskiej, wycofywane AV-8B Harrier II mogą trafić do Tajwanu.

Myśliwce pionowego/krótkiego startu i lądowania AV-8B Harrier II zostaną zaoferowane Republice Chińskiej (Tajwanowi) w ramach programu Excess Defense Articles (EDA). EDA jest to program przekazywania państwom sojuszniczym używanego sprzętu wojskowego po znacznie obniżonych cenach, którym zajmuje się podległa Pentagonowi Agencja ds. Współpracy Obronnej (Defense Security Cooperation Agency; DSCA).

Amerykanie twierdzą, że w razie chińskiego ataku rakietowego na tajwańskie bazy lotnicze, maszyny te mogą zostać szybko przerzucone w trudno dostępne, górzyste regiony wyspy, gdzie nie ma lotnisk dla klasycznego lotnictwa bojowego.

Jednakże, analitycy wojskowi na Tajwanie twierdzą, że mimo iż na pierwszy rzut oka to świetny pomysł, ale z zastrzeżeniem, że część Harrierów Korpusu jest zbyt zużyta, aby mieć z nich pełnowartościowe maszyny bojowe i zapewne będą je czekać bardzo kosztowne naprawy strukturalne oraz modernizacja awioniki. Z kolei Siły Powietrzne Republiki Chińskiej (ROCAF) ustami swojego rzecznika, Luo Shou-he, twierdzą, że myśliwce AV-8B są przestarzałe, a ich osiągi i możliwości nie spełniają przyszłych wymagań operacyjnych Sił Powietrznych.

Pomimo propozycji Pentagonu, rząd w Tajpej nie porzuca swojego zainteresowania kupnem najnowszych myśliwców F-35. W 2011 roku po fiasku kupna 66 F-16C/D Block 52+, z powodu sprzeciwu ChRL, Tajwan rozpoczął rozmowy z Amerykanami nt. nabycia maszyn następnej generacji.

McDonnell-Douglas/BAe AV-8B Harrier II jest amerykańsko-brytyjskim samolotem rozpoznawczym i bliskiego wsparcia pionowego/krótkiego startu i lądowania (Vertical/Short Take Off and Landing; V/STOL), który powstał z dedykacją dla lotniskowców, śmigłowcowców oraz okrętów desantowych. Obecnie pozostają na wyposażeniu USA, Hiszpanii oraz Włoch, a w przeszłości także Wielkiej Brytanii.

Czytaj także:

10 śmigłowców MH-60R dla Tajwanu

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.