Hawkei (IHS Aerospace Defence & Security)

Hawkei PMV dla sił zbrojnych Australii

W dniu 5 października premier Australii Malcolm Turnbull ogłosił, że dostawcą nowych pojazdów Hawkei PMV 4×4 dla sił zbrojnych Australii będzie firma Thales Australia. 

Zwycięzca dostarczy 1110 pojazdów Hawkei PMV (protected mobility vehicle) i ponad 1000 przyczep dla australijskiej armii. Wartość kontraktu szacuje się na 1,3 mld AUS (916 mln USD).

Pojazdy zostaną nabyte w ramach projektu ?Land 121 Phase 4?, który oceniał lokalnie produkowany Hawkei przeciw amerykańskiemu Joint Light Tactical Vehicle (JLTV).

Pojazdy Hawkei poprawią poziom ochrony żołnierzy i umożliwią im działanie w obszarach wysokiego ryzyka. Jak podkreślił Turnbull Hawkei to jedyny Protected Mobility Vehicle w ADF (Australijskie Siły Obrony), który może być transportowany przez śmigłowce znajdujące się na wyposażeniu ADF.

?W ramach wartego 1.3 mld AUS porozumienia, pojazdy zostaną wyprodukowane przez linię produkcyjną Thales Australia znajdującą się w Bendigo. Stworzy to 170 miejsc pracy i kolejne 60 miejsc pracy w Victorii.? powiedział Turnbull podczas uroczystości zorganizowanej na poligonie w Monegeetta, na północny zachód od Melbourne.

Thales Australia to firma, która produkuje także inne pojazdy w zakładzie Bendigo w tym Bushmaster PMV dla Australii i klientów eksportowych nieprzerwanie od 2004 roku.

Turnbull powiedział, że pojazdy Hawkei wprowadzą nowej generacji system zarządzania komunikacją, który będzie opracowany i produkowany przez Thales w Australii.

Produkcja pierwszego pojazdu rozpocznie się w 2016 roku, a dostawy pojazdów Hawkei rozpoczną pod koniec 2017 roku. Według oczekiwań produkcja na pełną skale rozpocznie się w 2018 roku.

?Jesteśmy dumni, że zostaliśmy wybrani do realizacji tego pojazdu nowej generacji dla naszych sił zbrojnych,? powiedział Chris Jenkins prezes Thales Australia.

 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.