fot. screen YouTube.

Helocasting z Ospreya [WIDEO]

Żołnierze Piechoty Morskiej USA, Korei Południowej i gospodarza wielonarodowych ćwiczeń Cobra Gold 16, czyli Tajlandii, podczas wspólnych ćwiczeń, wykonali jeden z pierwszych w historii manewrów desantowania do wody z pokładu zmiennowirnikowca MV-22B Osprey.

Nagranie wideo wykonano w dniu 17 lutego br., jednakże ćwiczenia tzw. helocastingu z pokładu zmiennowirnikowca MV-22B Osprey wykonano tydzień wcześniej. Warto zwrócić uwagę, że podczas tego manewru pilot Ospreya był zmuszony do utrzymania swojej maszyny na wysokości około 3 metrów (10 stóp) nad taflą wody przy prędkości wiatru dochodzącej do ponad 5 m/s (10 węzłów).

Helocasting to powietrznodesantowa technika przewidziana do przerzucenia niewielkich pododdziałów do rejonu wykonania zadania na przykład celem uchwycenia przyczółka. W jej czasie żołnierze opuszczają pokład śmigłowca lub ? w tym wypadku ? zmiennowirnikowca, lecącego na niewielkiej wysokości nad powierzchnią wody, skacząc bezpośrednio do niej.

Wielonarodowe ćwiczenia Cobra Gold odbywają się rokrocznie od 1982 roku i biorą w nich udział przedstawiciele sił zbrojnych Indonezji, Japonii, Malezji, Singapuru, Korei Południowej, Tajlandii oraz Stanów Zjednoczonych w ramach wzmacniania poczucia bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku.

Czytaj także:

Ospreye dla Japonii

Pierwszy kadłub dla V-280 Valor ukończony

KAI wyeksportuje 4 samoloty T-50TH do Tajlandii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.