„Historia przyznała nam rację” – Joanna i Andrzej Gwiazdowie – recenzja

We wrześniu 2015 roku za sprawą Wydawnictwa Fronda na półkach księgarskich ukazała się książka ?Historia przyznała nam rację ? Joanna i Andrzej Gwiazdowie?. Jest to wywiad przeprowadzony z legendarnymi przywódcami opozycji w czasach PRL.

Książka powstała na bazie wywiadu rzeki z małżeństwem Gwiazdów przeprowadzonego przez Remigiusza Okraskę w 2009 roku. Informacje które uzyskał autor zostały wzbogacone o wywiady współczesne sporządzone przez dziennikarkę Agnieszkę Niewińską znaną z publikowania na łamach ?Rzeczpospolitej? czy też tygodnika ?Do Rzeczy?.

Wydawać by się mogło, że osoby Joanny i Andrzeja Gwiazdów tak zasłużonych dla Polski powinny być znane każdemu. Tymczasem po 25. latach istnienia wolnej Polski, legendarni założyciele Wolnych Związków Zawodowych oraz współtwórcy Solidarności pozostają z różnych powodów w cieniu innych przywódców opozycji z czasów PRL. Pamiętają o nich zazwyczaj osoby żyjące w tamtym okresie, a przekaz mainstremowych mediów sprawia że dla wielu młodych ludzi pozostają postaciami anonimowymi. Książka ta ma więc bardzo dużą wartość edukacyjną bowiem pozwala poznać wiele ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski z perspektywy dwójki osób, która walnie przyczyniła się do przemian demokratycznych w naszym kraju.

Omawiana praca przedstawia nam w bardzo ciekawy sposób drogę życiową Joanny i Andrzeja Gwiazdów na przestrzeni kilkudziesięciu lat. W czasie narracji poznajemy historię ich zaangażowania w budowę opozycji do peerelowskich władz. Działalności ta kosztowała małżeństwo wiele wyrzeczeń, zdrowia oraz nerwów, ale oboje stanowczo stwierdzają że było warto poświęcić to dla dobra Polski. Forma wywiadu sprawia, że otrzymujemy wiele barwnych i ciekawych informacji nie tylko na temat działalności małżeństwa wybitnych Gdańszczan, ale również innych osób znajdujących się obecnie ?na świeczniku?. Najlepszym przykładem tego jest Lech Wałęsa, przez Gwiazdów określany podstawie bardzo wiarygodnych faktów mianem agenta Służby Bezpieczeństwa, który zdradził ideały Solidarności. Książka to nie tylko opowieść o walce z systemem, zawarte w niej jest również wiele osobistych wspomnień choćby relację Andrzeja Gwiazdy, zesłanego w czasie II wojny światowej w głąb Związku Sowieckiego. Małżeństwo Gwiazdów wspomina także swą wielką pasję jaką były góry, które wiele razy pozwalały odpocząć i nabrać sił do walki z systemem.

Język narracji sprawia, że książkę czyta się świetnie. Na rzeczowe pytania autorów Gwiazdowie odpowiadają ciekawie, bez zbędnego owijania w bawełnę czy też mitologizowania. Nie zbyt duże rozmiary książki – 264 strony – sprawiają, że w żadnym momencie nie można narzekać na znudzenie czy tez przesyt tematu.

Podsumowując oceniam książkę bardzo dobrze, dlatego też szczerze polecam ją wszystkim osobom zainteresowanym historią Polski, gdyż dzięki niej możemy wyrobić sobie ogląd na wiele zdarzeń i osób związanych z najnowszą historią naszego kraju.


historia-przyznalaAutor: Agnieszka Niewińska, Remigiusz Okraska   
Tytuł:Historia przyznała nam rację – Joanna i Andrzej Gwiazdowie
Wydawca: Wydawnictwo Fronda 
Rok wydania: 2015
Stron: 264
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami 

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.