MIM-104 Patriot, należący do Królewskiej Armii Holandii. / Źródło: Ministerie van Defensie.

Holandia stawia na system Patriot

Rząd holenderski postanowił pozostawić i zmodernizować istniejące baterie obrony przeciwlotniczej MIM-104 Patriot, niż zakupić jeszcze niewdrożony i nieprzetestowany system MEADS.

Modernizacja holenderskiego systemu Patriot zostanie przeprowadzona w latach 2017-2021, co pozwoli wydłużyć ich służbę co najmniej do 2040 roku. Powodów takiej, a nie innej decyzji podano kilka.

Przede wszystkim decydenci nie chcą czekać na wdrożenie i osiągnięcie gotowości operacyjnej amerykańsko-włosko-niemieckiego Medium Extended Air Defence System (MEADS), które może nastąpić nawet za 10 lat.

Innym bardzo ważnym powodem jest decyzja rządu niemieckiego o pozostawieniu w służbie ich własnych baterii Patriot przynajmniej do 2025 roku, gdyż kompatybilność obrony powietrznej obu państw ma diametralne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Trzecim powodem są koszta. Wdrożenie zupełnie nowego systemu to o wiele większe przedsięwzięcie, niż ulepszenie istniejącego systemu, który ma bardzo duże zdolności modernizacyjne i jest aktywnie rozwijany przez USA.

Królewska Armia Holenderska (Koninklijke Landmacht) operuje obecnie trzema bateriami MIM-104 Patriot (łącznie 20 wyrzutniami), używając pocisków PAC-2 i PAC-3.

O zaletach systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot czytaj tutaj: Fakty i mity o systemie Patriot dla Polski

Czytaj także:

Japonia zakończyła rozmieszczanie baterii Patriot

Niemcy i Amerykanie wycofają baterie Patriot z Turcji

Polska kupi zestawy rakietowe Patriot

Holandia kupi 14 nowych śmigłowców Chinook

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.