Huta Stalowa Wola została zakwalifikowana jako oferent w duńskim przetargu na dostawę do 21 sztuk haubic samobieżnych. Procedura zakupu jest pokłosiem anulowania poprzedniego przetargu na mobilne działa 155 mm z powodu wygranej izraelskiej firmy Elbit Systems ze swoim produktem ATMOS, do której duńskie kręgi polityczne podchodziły z rezerwą ze względu na politykę regionalną Izraela.
Tak jak w poprzednim przetargu Huta Stalowa Wola zapewne „wystawi w szranki” swoją sztandarową armatohaubicę AHS Krab. W pierwszym konkursie Dania postawiła na na bardziej mobilne e zestawy kołowe, które są lżejsze i tańsze w eksploatacji. Z tego powodu do finału przeszły trzy zestawy używające trakcji kołowej: francuski Caesar, wspomniany ATMOS, szwedzki Archer oraz południowokoreański gąsienicowy pojazd K-9 Thunder.
Polski produkt wraz z niemieckim PzH 2000 został odrzucony, a faworytem został system izraelski, jednak ze względów politycznych i ekonomicznych do zakupu nie doszło, jak wspomniano powyżej. Środki z programu wartego od 66 do 133 mln EUR sugerowano przesunąć na uzyskanie kolejnych jednostek patrolowych typu Knud Rasmussen, zwiększając obecność Danii na wodach Arktyki oraz na sfinansowanie naprawy śmigłowca transportowego AW101 rozbitego w Afganistanie.
Brano pod uwagę również pozyskanie skandynawskich haubic Archer, z 24 sztuk przeznaczonych pierwotnie dla Norwegii, która jednak wycofała się w z programu, na rzecz sfinansowania myśliwców 5. generacji F-35A Lightning II. Spowodowałoby to znaczne obniżenie zakupu, ale Kopenhaga zdecydowała jednak o rozpisaniu nowego przetargu.
Z powodu trwających aktualnie badań polska samobieżna armatohaubica kołowa Kryl nie będzie mógł uczestniczyć w konkurencji, a więc do rywalizacji staną następujące podmioty:
Dla Polski ten przetarg jest szczególnie interesujący z powodu możliwości zdobycia pierwszego zagranicznego użytkownika Kraba oraz startujących konkurentów, którzy są mocno powiązani z rozwojem polskiego przemysłu zbrojeniowego. Przykładem tego może być „bratobójcza walka” pomiędzy koreańską, a polską haubicą z tym samym podwoziem oraz rywalizacja z izraelskim Elbitem, który wraz z Hutą Stalowa Wola realizuje program budowy prototypu i pierwszej transzy działa Kryl, gdzie Izrael dostarcza początkowo osprzęt oraz lufy, stopniowo zastępowany przez produkty rodzime w ramach transferu technologii.
Nowe systemy mają docelowo zastąpić amerykańskie przestarzałe haubice na podwoziu gąsienicowym, typu M109A3.
Zapraszam do sprawdzenia krótkich filmików przedstawiających swoich faworytów lub konkurentów polskiej produkcji:
Czytaj także:
Rozpoczęły się negocjacje ws. Samobieżnego Moździerza RAK
HSW zakończyła testy armatohaubicy Krab [WIDEO]
Amunicja dla Kraba i Kryla przeszła pozytywnie testy na Słowacji
Armatohaubica Krab w nowej odsłonie
Kręta droga do Kraba. Moduł Regina. Cz. II
Krab. Wprowadzenie i opis techniczny Cz. I