ROTEM L. Źródło: IAI

IAI ROTEM – nowy izraelski UAV [WIDEO]

Jeden z największych na świecie producentów bezzałogowych aparatów latających, firma Israel Aerospace Industries (IAI) ujawniła niedawno szczegóły dotyczące nowego bezzałogowca ROTEM L.

Nowy UAV nosi nazwę ROTEM L (skrót w języku hebrajskim, oznaczający ’unoszącą się lekką platformę rozpoznania i ataku’). Jest to mała, czterowirnikowa platforma zaprojektowana do operacji w warunkach wojny miejskiej, oferującą możliwość obserwacji celów oraz ich eliminacji z pewnej wysokości.

ROTEM L to dron ważący tylko 4,5 kg, wyposażony w imponującą gamę czujników, w tym kamery na podczerwień (IR) do działań w dzień i w nocy oraz wiele przetworników dodatkowych akustycznych, umożliwiających unikanie przeszkód i poruszanie się we wnętrzach budynków, ciasnych uliczkach miejskich oraz miejscach występowania gęstej roślinności. Zasilany baterią UAV może przebywać w powietrzu przez prawie 30 minut przy wyposażeniu w ważący około 0,453 kg (1 lb) ładunek wybuchowy lub 40-45 minut przy rezygnacji z uzbrojenia na rzecz kamery i kilku baterii.

ROTEM L może być przenoszony w plecaku a jego montaż trwa tylko kilka sekund. Źródło: IAI

Obsługę nowego UAV zapewnia jedna osoba, która do kontroli bezzałogowca wykorzystuje tablet. UAV startuje pionowo i wznosi się w kierunku obszaru zainteresowania, gdzie operator może skanować i obserwować okolicę, używając umieszczonego z przodu aparatu. Z odległości kilkuset metrów ROTEM L jest praktycznie niesłyszalny ? pozwala to na skrytą obserwację celów. Po dostrzeżeniu i weryfikacji celu operator może przełączyć go w tryb ataku. Dron odpowiada gwałtownie, przyśpieszając i przechodząc do lotu nurkowego w kierunku celu ? jednocześnie pozostawiając operatorowi możliwość przerwania ataku lub jego kontynuowania.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.