Południowokoreański samolot patrolowy i ZOP typu P-3CK Orion podczas międzynarodowych ćwiczeń RIMPAC '98. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Incydent z udziałem południowokoreańskiego samolotu ZOP

Jak poinformowała agencja prasowa Yonhap, w dniu 1 stycznia br., należący do Marynarki Wojennej Republiki Korei, samolot patrolowy i zwalczania okrętów podwodnych typu P-3CK Orion przypadkiem zrzucił do wód Morza Japońskiego swoje uzbrojenie.

Yangyang, Gangwon, Korea Południowa. / Wikimedia Commons.

Yangyang, Gangwon, Korea Południowa. / Wikimedia Commons.

W dniu 1 stycznia br., ok. godz. 6:10 czasu lokalnego (GMT+9) w odległości ok. 50 km (30 mil) od wybrzeży południowokoreańskiego powiatu Yangyang w prowincji Gangwon, samolot patrolowy i zwalczania okrętów podwodnych typu P-3CK Orion, należący do Marynarki Wojennej Republiki Korei (ROK Navy), w wyniku błędu operatora uzbrojenia, podczas rutynowego lotu nad Morzem Japońskim, uruchomił procedurę awaryjnego zrzutu trzech pocisków przeciw-okrętowych AGM-84 Harpoon, bomb głębinowych i jednej torpedy.

Jak poinformowała agencja Yonhap, powołując się na źródła w południowokoreańskim resorcie obrony, w chwili uderzenia pocisków, bomb i torpedy w wodę, żadne z nich nie było uzbrojone. W rejonie upadku uzbrojenia znajdowała się łódź rybacka, ale jej załodze nic się nie stało. Z kolei Marynarka Wojenna Republiki Korei oświadczyła, że w rejon incydentu wysłano trałowiec oraz okręt ratowniczy, które zajmą się wyłowieniem zgubionej amunicji.

Władze podkreśliły, że incydent nie posiada znamion awarii mechanicznej, a błędu ludzkiego, dlatego loty samolotów P-3CK Orion nie zostały wstrzymane. ROK Navy operuje ośmioma Lockheed P-3CK (są to ex-amerykańskie P-3B, zmodernizowane przez Korea Aerospace Industries Ltd. ? przyp. red.) oraz ośmioma P-3C (stan na czerwiec 2015 roku), które stacjonują na lotniskach Pohang w prowincji Gyeongsang Północny i Jeju na wyspie o tej samej nazwie. Maszyna najprawdopodobniej pochodziła z tego pierwszego.

P-3C-125-LO Orion, należący do US Navy z widocznym podwieszonym pociskiem przeciw-okrętowym AGM-84 Harpoon. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

P-3C-125-LO Orion, należący do US Navy, z widocznym podwieszonym pociskiem przeciw-okrętowym AGM-84 Harpoon. Między innymi takie uzbrojenie przenosił południowokoreański samolot w chwili feralnego incydentu. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Źródła:

yonhapnews.co.kr: Naval aircraft accidentally drops anti-ship missiles, weapons into sea

ibtimes.co.uk: South Korean surveillance warplane inadvertently drops anti-ship missiles into sea

Czytaj także:

Korea Płd. opracuje własny pocisk manewrujący i kupi kolejne Taurusy

Lockheed Martin zmodernizuje południowokoreańskie myśliwce F-16

Korea Płd. odebrała pierwszą partię pocisków manewrujących TAURUS KEPD 350K

Południowokoreańskie śmigłowce Lynx uziemione

USA wyślą lotniskowiec USS ?Ronald Reagan? do Korei Płd.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.