Moment wystrzelenia rakiety manewrującej PJ-10 BrahMos-ER. / fot. BrahMos Aerospace Ltd.

Indie przetestowały rakietę manewrującą PJ-10 BrahMos-ER

W dniu 11 marca br. Indie po raz pierwszy wystrzeliły rakietę manewrującą PJ-10 BrahMos-ER o wydłużonym zasięgu (ER ? Extended Range) w wersji do atakowania celów naziemnych z poligonu rakietowego Chandipur ITR, leżącego na wschodzie kraju.

Chandipur, Balasore, Orisa, Indie. / Wikimedia Commons.

Jak poinformowała rosyjsko-indyjska spółka joint venture BrahMos Aerospace Ltd., w sobotę 11 marca br. o godz. 11:30 czasu lokalnego (GMT+5:30) z poligonu rakietowego Chandipur Integrated Test Range (ITR) w dystrykcie Balasore w stanie Orisa, po raz pierwszy wystrzelono rakietę manewrującą PJ-10 BrahMos-ER o wydłużonym zasięgu (ER ? Extended Range) w wersji do atakowania celów naziemnych. Wydarzenie to określono jako ważny krok milowy w całym programie BrahMos.

Zgodnie z komunikatem prasowym, rakieta manewrująca wykonała prawidłowy lot i skutecznie raziła swój cel w Zatoce Bengalskiej. Za test odpowiedzialna była rządowa agencja badań i rozwoju technologii wojskowych DRDO (Defence Research and Development Organisation), a także rosyjskie przedsiębiorstwo NPO Maszinostrojenia (z Reutowa pod Moskwą ? przyp. red.), wchodzące w skład BrahMos Aerospace Ltd.

Dr Sudhir Mishra, dyrektor generalny BrahMos Aerospace Ltd., powiedział:

Wraz z udanym wystrzeleniem rakiety BrahMos-ER, Indyjskie Siły Zbrojne zostaną wzmocnione o możliwość rażenia celów wroga na dystansie daleko poza 400 kilometrów. BrahMos udowodnił swoje możliwości po raz kolejny jako najlepszy system cruise na świecie.

Próba była obserwowana przez gen. por. Saratha Chanda (zastępcy szefa Sztabu Generalnego Indyjskich Sił Zbrojnych), dowódcę systemów artyleryjskich gen. por. P.K. Srivastavę oraz innych wysokich rangą oficerów Wojsk Lądowych (Bh?rat?yan Thalas?n?).

Przypomnijmy, że pod koniec maja ub. r. pojawiła się informacja o pierwszych czterech odbiorcach zagranicznych systemu BrahMos (czytaj więcej: Rosyjsko-indyjskie rakiety BrahMos trafią do czterech odbiorców), a pod koniec czerwca ub. r. po raz pierwszy wzbił się w powietrze myśliwiec wielozadaniowy Su-30MKI (w kodzie NATO: Flanker-C) z demonstratorem pomniejszonego wariantu rakiety, oznaczone jako BrahMos-A (czytaj więcej: Oblot indyjskiego Su-30MKI z demonstratorem BrahMosa-A [WIDEO]).

PJ-10 BrahMos jest rosyjsko-indyjskim ponaddźwiękowym pociskiem manewrującym, nad którym prace trwają od 1998 roku. Powstały na bazie rosyjskiego P-800 Oniks/Jachont (w kodzie DIA/NATO: SS-N-26 Strobile; indeks GRAU: 3M55), w podstawowej wersji jest to pocisk przeciw-okrętowy klasy woda-woda, przeznaczony do zwalczania także celów naziemnych. Istnieje również wersja pocisku ziemia-ziemia, a w trakcie rozwoju są wersje wystrzeliwane z powietrza (dla Su-30MKI) i głębiny wodnej (okrętów podwodnych). Zasilany silnikiem strumieniowym (ramjet) dzięki któremu osiąga prędkość 2,8 Ma, pocisk ma od 8 do 8,2 metra długości, średnicę 0,67 metra, masę startową od 2,2 do 3 ton, zasięg (w wersji standardowej) od 290 do 300 km oraz głowicę przeciwpancerną zapalającą (semi-armor-piercing high-explosive; SAPHE) lub subamunicję kasetową o wagomiarze 200-300 kg (w zależności od wersji). Celność rakiety (Circular Error Probable; CEP) wynosi ? od 1 do 5 metrów, a pocisk ma zmniejszoną sygnaturą radarową (stealth). Początkowo naprowadzany jest inercyjnie i za pomocą nawigacji satelitarnej, a w terminalnej fazie lotu radarowo. Pierwszy test pocisku odbył się w czerwcu 2001 roku, a sześć lat później BrahMos wszedł na uzbrojenie indyjskich sił zbrojnych. Nazwa pocisku pochodzi od nazw rzek: Brahmaputry i Moskwy. Od 2011 jest opracowywany następca pocisku, oznaczony jako BrahMos-II (K), który będzie najprawdopodobniej eksportową wersją rosyjskiego 3M22 Cirkon, nad którym trwają prace.

Źródło:

brahmos.com: BrahMos Extended Range (ER) missile succesfully test-fired

Czytaj także:

Indie i Brazylia wycofują ze służby lotniskowce

Oblot indyjskiego drona Rustom-II [WIDEO]

Test indyjskiej rakiety balistycznej K-4

Kolejny test indyjskiego pocisku cruise Nirbhay

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.