Logo Interpolu. /Fot. Interpol

Interpol alarmuje! Polacy poszukiwani za działalność terrorystyczną w ISIS

Międzynarodowa Organizacja Policji Kryminalnych (Interpol) opublikowała czerwoną notę za dwoma polskimi obywatelami, którzy ścigani są w związku z kilkoma zarzutami. Najpoważniejszym z nich jest przynależność do tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). 

Międzynarodowa Organizacja Policji Kryminalnych informuje, że poszukiwani listem gończym są dwaj Polacy, Awad Wail oraz Karim Labidi. Karim Labidi – lat 45 – urodził się w Le Kram w Tunezji, a Awad Wail – 44 lat – w Asuan w Sudanie. Obaj mężczyźni poszukiwani są w związku z przynależnością do organizacji terrorystycznej jaką jest tzw. Państwo Islamskie oraz nielegalnym posiadaniem broni palnej. Wydanie przez Interpol czerwonej notki sprawiło, że mężczyźni są obecnie poszukiwani w 190 krajach.

Poniżej prezentujemy pełną treść czerwonych notek, dla ułatwienia identyfikacji poszukiwanych. Należy bezwzględnie zaznaczyć, że każda osoba posiadająca informacje na temat niżej przedstawionych osób powinna zgłosić ten fakt lokalnym organom ścigania lub poinformować Sekretariat Generalny Interpolu. 

Polacy w strukturach ISIS

Najnowsza czerwona notka to nie pierwsza tego rodzaju inicjatywa Interpolu wymierzona w osoby narodowości Polskiej walczące w szeregach tzw. Państwa Islamskiego (znanego pod skrótowcami ISIS, ISIL oraz Daesh). Przypominamy, że w sierpniu ubiegłego roku Interpol opublikował czerwoną notkę za Jakubem Jakusem ? 24-letni mężczyzna pochodzący z Sandomierza (Polski dzihadysta poszukiwany przez Interpol). Jak wynika z informacji, udostępnionych przez grupę SITE – zajmującą się analizą treści publikowanych przez ugrupowania terrorystyczne – zginął on w marcu 2017 roku, w prowincji Aleppo (SITE: Polski dzihadysta zginął w Syrii). Ponadto należy przypomnieć treść opublikowanego w 2016 roku raportu Międzynarodowego Centrum Antyterroryzmu (ICCT). Według tej organizacji w szeregach ISIS walczyć może działać grupa blisko 40 Polaków.

Źródło: Interpol 1 & 2

Zobacz także: 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.