Eurocopter H225M Caracal / Źródło: Wikimedia Commons

Inwestycje Airbusa wraz z zakupem śmigłowców Caracal

W dniu 10 listopada br. przedstawicielstwo Airbus Group zorganizowało w Łodzi spotkanie, podczas którego m.in. zaprezentowano plany inwestycyjne europejskiego konsorcjum w ramach zakupu śmigłowców EC725/H225M Caracal i związanym z tym offsetem.

W ramach zorganizowanego dla studentów i absolwentów Forum Pracy Airbus Group zaprezentowano możliwości rozwoju zawodowego w konsorcjum oraz firmach partnerskich na terenie Polski. Odbyła się także konferencja prasowa dla dziennikarzy z branży.

Spotkanie zorganizowali prezes Airbus Group Polska, Sebastian Magadzio i dyrektor na Europę Środkową Airbus Helicopters, Mickaël Péru. Podkreślili oni, że inwestycje europejskiego konsorcjum w naszym kraju są prowadzone również niezależnie od zakupu Caracali przez Wojsko Polskie. Jako przykład podali, otwarte w lutym br., łódzkie Biuro Projektów Airbus Group oraz nawiązanie współpracy z ośrodkami badawczo-rozwojowymi i uczelnianymi w Polsce.

Natomiast, jeśli chodzi o sztandarowe inwestycje Airbus Group w Polsce wraz z zakupem śmigłowców Caracal oraz związanym z tym offsetem wymienili:

  • linię montażową śmigłowców EC725/H225M Caracal w Łodzi, wraz z produkcją podzespołów, obsługą i naprawą śmigłowców oraz pracami badawczo-rozwojowymi. Głównymi partnerami mają być miejscowe Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A. i Politechnika Łódzka;
  • linię montażową silników turbowałowych Turbomeca Makila 2A i pomocniczych źródeł zasilania (APU; Auxiliary Power Unit), wraz z ich obsługą i naprawą w Dęblinie. Polskim partnerem mają być Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A. Oddział w Dęblinie;
  • produkcję podzespołów oraz prace badawczo-rozwojowe w Radomiu przy współpracy miejscowego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego;
  • biuro zarządzania projektem wraz z logistyką i administracją w Warszawie.

Oprócz tego, podpisano porozumienie z Lubawa S.A. z Ostrowa Wielkopolskiego, na mocy którego polska firma ma wytwarzać wykładziny i panele opancerzenia dla śmigłowców oraz z MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej, której zadaniem będzie integracja i ewentualna produkcja uzbrojenia rakietowego dla tych maszyn. W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej inwestycje planuje również Nimrod Group, podwykonawca Airbusa, który produkuje podzespoły i elementy konstrukcji lotniczych.

Czytaj także:

Inspektorat Uzbrojenia podał cenę śmigłowców Caracal

Wojsko Polskie pozytywnie o śmigłowcu Caracal

EC-725 CARACAL ? dużo szumu, mało faktów

Śmigłowce Caracal dla Kuwejtu

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.