IPN umorzył śledztwo w sprawie śmierci gen. Sikorskiego

Śledztwo prowadzone przez IPN w sprawie zamachu na gen. Sikorskiego zostało umorzone. Nie ma dowodów potwierdzających tezy o zamachu.

Jak poinformował prokurator Marcin Gołębiewicz z warszawskiego IPN: Wykluczono ponad wszelką wątpliwość, aby śmierć gen. Władysława Sikorskiego została spowodowana w sposób przestępczy przed wylotem z Gibraltaru. Nie zebrano także dowodów pozwalających na wykluczenie lub potwierdzenie hipotez o potencjalnym sabotażu.

Generał Władysław Eugeniusz Sikorski

Generał Władysław Eugeniusz Sikorski

Według IPN obraz sekcyjny oraz wyniki badań ukazały, że śmierć pokrzywdzonych nastąpiła w przebiegu wypadku komunikacyjnego w okolicznościach zbliżonych do tych ustalonych przez komisję brytyjską z 1943 r. IPN podkreślił, że wówczas, jako przyczynę katastrofy przyjęto zablokowanie sterów wysokości samolotu, do którego doszło z przyczyn niemożliwych do ustalenia.

Kondukt pogrzebowy gen. Sikorskiego w Plymouth.

Kondukt pogrzebowy gen. Sikorskiego w Plymouth.

Sikorski zginął w Gibraltarze 4 lipca 1943 podczas powrotu z inspekcji sił Armii Polskiej na Wschodzie. Razem z Generałem w katastrofie samolotu Liberator II AL523, który spadł do morza o godzinie 23:07, 16 sekund po wystartowaniu, zginęła jego córka  i szef sztabu Naczelnego Wodza, Tadeusz Klimecki, a także siedem innych osób. Ciała córki i trzech innych osób nigdy nie odnaleziono.

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.