Maska przeciwgazowa M50, używana przez US Army od 2009 roku. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Irak: Islamiści użyli broni chemicznej przeciwko Amerykanom?

Państwo Islamskie (ISIS) jest podejrzewane o użycie gazu musztardowego podczas ostrzału bazy lotniczej Qayara na północy Iraku w dniu 20 września br. Ostrzał nastąpił na niezamieszkaną część bazy, dlatego żaden z amerykańskich i irackich żołnierzy nie ucierpiał.

Położenie bazy lotniczej Qayara. / Wikimedia Commons.

Położenie bazy lotniczej Qayara. / Wikimedia Commons.

Władze amerykańskie podejrzewają dżihadystów Państwa Islamskiego (ISIS) o atak chemiczny w czasie ostrzału artyleryjskiego bazy lotniczej Qayara, leżącej ok. 60 km na południe od Mosulu, gdzie trwają przygotowania do odbicia tego miasta z rąk terrorystów.

We wtorek, 20 września br. na niezamieszkały obszar bazy lotniczej nastąpił ostrzał artyleryjski bądź rakietowy (tak został zakwalifikowany przez urzędników amerykańskich ? przyp. red.), w następstwie którego stwierdzono na pozostałościach pocisków występowanie czarnej, oleistej substancji, zabezpieczonej i poddanej później wstępnym testom chemicznych. W dwóch badaniach na występowanie gazu musztardowego, znaleziona substancja wykazała wynik pozytywny i negatywny, dlatego jej próbki zostały wysłane do Stanów Zjednoczonych, w celu poddania jej szczegółowym testom potwierdzającym lub wykluczającym występowanie gazu musztardowego.

Przedstawiciele US Army poinformowali, że żaden z kilkuset żołnierzy amerykańskich lub irackich, stacjonujących w bazie nie został poszkodowany w czasie ostrzału, a w 24 godziny po nim nie stwierdzono u nich objawów skutków użycia broni chemicznej. Jednak żołnierze zostali poddani procesowi odkażania, przechodząc kąpiele pod prysznicami dekontaminacyjnymi. Według wojskowych, amunicja musiała być niskiej jakości i zbyt słabo uzbrojona w substancje chemiczne, dlatego atak był nieskuteczny, jednak upadając kilkaset jardów od strefy obwodu bezpieczeństwa bazy jest traktowana jako poważny incydent.

Dżihadyści już ubiegłym roku byli oskarżani o użycie broni chemicznej w walkach przeciwko Kurdom w Iraku i wcześniej także w Syrii (czytaj więcej: Państwo islamskie wykorzystuje broń chemiczną przeciw Kurdom), a amerykańscy żołnierze w Iraku otrzymali rozkaz gotowości na atak z użyciem gazu musztardowego (czytaj więcej: Ostrzeżenie dla personelu wojskowego USA i ewakuacja rodzin z Turcji).

Gaz musztardowy, a właściwie iperyt siarkowy, jest bojowym środkiem trującym (BST), działającym na drogi oddechowe po 4?6 godzinach, jednak w przypadku bardzo wysokich stężeń, śmierć następuje w ciągu 2?5 minut. Po raz pierwszy użyto go bojowo w czasie I wojny światowej przez wojska niemieckie w dniu 12 lipca 1917 roku podczas II bitwy pod Ypres w Belgii przeciwko Francuzom. Następnie, gaz ten był używany bojowo jeszcze wielokrotnie: w czasie brytyjskiej operacji ?Red Trek? w krajach bałtyckich przeciwko Armii Czerwonej w 1919 roku, tłumieniu przez Francuzów i Hiszpanów powstania Rifenów w Maroku w latach 1921-27, inwazji włoskiej na Libię i Etiopię w latach 30. XX wieku, dwa razy przez Związek Sowiecki przeciwko Chinom (inwazja na Xinjiang w 1934 i 1937 roku), Imperium Japońskie przeciwko Chinom w latach 1937-45, Egipt przeciwko Jemenowi Północnemu w latach 1963?67, Irak przeciwko Kurdom w miejscowości Halabdża w dniu 16 marca 1988 roku, gdzie zginęło 5 tys. osób i Iranowi w czasie wojny z tym krajem w latach 1983?88, prawdopodobnie w czasie wojny domowej w Sudanie w 1995 i 1997 roku czy w czasie inwazji na Irak w 2003 roku, gdy porzucona przez wojska irackie amunicja artyleryjska z gazem musztardowym była używana jako improwizowane ładunki wybuchowe (Improvised Explosive Device; IED) przeciwko siłom koalicji.

Czytaj także:

Libijska broń chemiczna została ostatecznie wywieziona z kraju

Podział i charakterystyka broni masowego rażenia

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.