Iracki F-16IQ Block 52 / Wikimedia Commons.

Irak przeprowadził pierwsze naloty przeciwko ISIS w Syrii [WIDEO]

W dniu 24 lutego br. iracki premier Hajdar al-Abadi poinformował, że rozkazał jednostkom Sił Powietrznych (IQAF) przeprowadzenie nalotów na cele Państwa Islamskiego (ISIS) w Syrii. Były to pierwsze działania zbrojne Iraku na terytorium sąsiedniej Syrii, ogarniętej wojną domową.

Abu Kamal, Dajr az-Zaur, Syria. / Wikimedia Commons.

W piątek 24 lutego br. premier Iraku Hajdar al-Abadi, poprzez Dowództwo Połączonych Operacji poinformował, że w porozumieniu z rządem w Damaszku, wydał rozkaz jednostkom Irackich Sił Powietrznych (IQAF) przeprowadzenie nalotów na cele Państwa Islamskiego (ISIS) we wschodniej Syrii jako odpowiedzi na ostatnich kilku krwawych zamachów terrorystycznych w Bagdadzie, do których sprawstwa przyznali się dżihadyści (w ubiegłym tygodniu w jednym z zamachów w bagdadzkich dzielnicach Al-Bayaa i al-Habibiya zginęło 48 Irakijczyków ? przyp. red.):

Jesteśmy zdeterminowani, aby ścigać terrorystów, którzy próbują zabijać naszych synów i obywateli, gdziekolwiek ich znajdziemy, dlatego wydaliśmy rozkazy siłom powietrznym do uderzenia na pozycje Państwa Islamskiego w Husaiba i Abu Kamal w Syrii, ponieważ są oni odpowiedzialni za ostatnie zamachy bombowe w Bagdadzie. (?) Bohaterowie nieba wykonali zadanie i odpowiedzieli terrorystom, osiągając niesłychany sukces. ? powiedział al-Abadi podczas wystąpienia telewizyjnego.

Z kolei dowódca IQAF, gen. Hamid al-Maliki poinformował, że w nalotach wzięły udział najnowocześniejsze myśliwce wielozadaniowe, będące na wyposażeniu Sił Powietrznych, czyli F-16IQ Block 52. Zgodnie z komunikatem, operacja zniszczenia lokalnego centrum dowodzenia zakończyła się sukcesem. Rząd w Bagdadzie zamówił w USA łącznie 36 tego typu maszyn (czytaj więcej: Kolejna partia myśliwców F-16 dla Iraku, Uzbrojenie dla irackich F-16IQ oraz: Cztery F-16IQ już w Iraku).

Warto podkreślić, że były to pierwsze, publicznie ujawnione, naloty sił irackich na cele w Syrii i nastąpiły w czasie trwania operacji mosulskiej (czytaj więcej: Sukcesy w operacji mosulskiej ? zapowiedź odbicia zachodniej części miasta). IQAF zezwoliły na publikację nagrania wideo z kulminacyjnej części operacji bombardowań:

Abu Kamal to 60-tysięczny ośrodek miejski, leżący nad Eufratem w muhafazie Dajr az-Zaur, w pobliżu granicy z Irakiem, przy głównej drodze łączący miejscowość Halab z Bagdadem. W mieście znajduje się port rzeczny, a w jego pobliżu ruiny starożytnych miast: Mari i Dura Europos. Z kolei Husaiba to irackie miasto w zachodniej prowincji Al-Anbar, będąca pod kontrolą dżihadystów ISIS. W tym samym czasie siły koalicji pod dowództwem USA oraz rosyjskie również przeprowadziły serie bombardowań w Syrii.

Źródła:

cnn.com: Iraq conducts first airstrikes against ISIS in Syria

dailymail.co.uk: The Latest: Iraqi air force strikes IS targets inside Syria

Czytaj także:

Mosul: ISIS wykorzystuje drony do ataków na wojska irackie

Kolejne Su-25 dla Iraku

Katastrofa irackiego F-16 w USA [AKTUALIZACJA]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.