Ujawnione w styczniu 2016 roku podziemne składy rakietowe, nazywane przez rząd w Teheranie rakietowym miastem. / Źródło: Agencja informacyjna Tasnim.

Iran przetestował nowe rakiety balistyczne

We wtorek, 8 marca br., irańska agencja ISNA poinformowała o udanych testach nowych rakiet balistycznych, które wystrzelono z silosów rozmieszczonych w różnych częściach kraju.

Testy zostały przeprowadzone przez elitarną Gwardię Strażników Rewolucji (IRCGN) jako część ćwiczeń wojskowych, odbywających się w całym kraju. Według agencji, próby miały na celu pokaz siły odstraszania Iranu, a także zdolność Republiki Islamskiej do skonfrontowania z każdym zagrożeniem przeciwko (islamskiej) rewolucji, państwu i suwerenności kraju.

Nie poinformowano o jaki typ oraz liczbę wystrzelonych rakiet chodzi, ani jakiej klasy (według zasięgu) były to pociski. Ostatnia próba rakietowa Iranu miała miejsce w dniu 11 października ubiegłego roku. Wystrzelono wówczas rakietę balistyczną średniego zasięgu Emad, która ? według Teheranu ? jest całkowicie rodzimą konstrukcją (czytaj więcej: Test irańskiej rakiety średniego zasięgu Emad [WIDEO]).

W styczniu br. USA nałożyły sankcje w związku z irańskim programem rakietowym, jednakże pod koniec lutego minister spraw zagranicznych, Mohammad Dżawad Zarif powiedział, że Iran nie potrzebuje niczyjej zgody na rozwój programu rakietowego i zwiększania możliwości obronnych kraju.

Przypomnijmy, że rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1929 z 2010 roku przewiduje, że Iran nie może angażować się w żadne czynności związane z rakietami balistycznymi. Natomiast nowsza rezolucja nr 2231 z 2015 roku dotyczy realizacji transakcji i zakazu dla Iranu angażowania się w działania związane z rakietami balistycznymi, zdolnymi do przenoszenia głowic nuklearnych.

Czytaj także:

Iran złamał rezolucję ONZ?

Iran jest gotów wesprzeć syryjską obronę powietrzną

Karrar: Nowy irański czołg podstawowy

Irańskie drony Shahed 129 nad Syrią

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.