/Fot. TUBS, na licenzji CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Iran rozwinie krajowy system ostrzegania przed atakami cybernetycznymi

Generał brygady Golam Reza Dżalali, szef irańskiej Organizacji Obrony Cywilnej ujawnił plany rozwoju krajowego systemu ostrzegania, który alarmowałby irańskie organizacje o możliwych atakach cybernetycznych – działania te bez wątpienia mają związek ze śladami pozostawionymi przez hakerów którzy dokonali ostatnich ataków, prowadzącymi do Arabii Saudyjskiej.

W czasie telewizyjnego talk-show, generał brygady Dżalali podkreślił konieczność stworzenia ogólnokrajowego, zintegrowanego systemu zdolnego do ostrzegania organizacji w przypadku ewentualnych ataków cybernetycznych. Generał wyraził nadzieję, że taki system zostanie rozwinięty w krótkim czasie. Wypowiedź generała pojawiła się krótko po mającej miejsce w ubiegłych tygodniach fali ataków cybernetycznych na irańskie portale internetowe.

saudi-iran-map

Na początku czerwca grupa hakerów zaatakowała wiele stron internetowych powiązanych z irańskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych i opublikowała na ich łamach wizerunki saudyjskich królów. Według władz irańskich, za tym atakiem stali hakerzy wynajęci przez Arabię Saudyjską ? według śledztwa nie byli to pracownicy rządowi, ale mimo wszystko byli opłacani przez Rijad. W dniu 24 maja br. doszło do ataków na irańskie Centrum Statystyczne ? wówczas irańska policja cybernetyczna odnalazła kilka źródeł pochodzenia ataku ? wymieniono trzy kraje arabskie, w tym Arabię Saudyjską. Irańska Policja cybernetyczna podjęła kroki mające na celu zatrzymanie hakerów, którzy dokonali ataków ? za pośrednictwem Interpolu zwrócono się do władz Arabii Saudyjskiej z wnioskiem o udostępnienie danych dotyczących podejrzanych adresów IP i dokładne określenie lokalizacji hakerów.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.