T-90S (aw.my.com)

Iran zainteresowany rosyjskimi czołgami T-90S

Jak wynika z oświadczenia wydanego przez dowódcę irańskich wojsk lądowych podczas wojskowych zawodów sportowych, Iran jest zainteresowany zakupem rosyjskich czołgów T-90S.

Dowódca wojsk lądowych Iranu, gen. bryg. Ahmad Reza Purdastan, zapewnił, że stosunki Iranu z Federacją Rosyjską w dziedzinie technologii wojskowej umacniają się i że w związku z tym, idea zakupu rosyjskich czołgów T-90S została wprowadzona do porządku obrad.

?Mamy nadzieję, że odpowiednie umowy zostaną podpisane i nasi specjaliści udadzą się do Rosji, aby nabyć doświadczenie w wykorzystywaniu najnowszego sprzętu,? powiedział generał brygady Ahmad Reza Purdastan.

T-90S to eksportowa wersja czołgu podstawowego T-90A. Wersja ?S? powstała aby sprostać wymaganiom operacyjnym państw Azji. Głównym uzbrojeniem czołgu T-90S jest armata gładkolufowa 2A46M kalibru 125 mm. Ochronę zapewnia mu zarówno konwencjonalny pancerz, jak i pancerz reaktywny (Explosive Reactive Armour). Standardowe wyposażenie tych czołgów stanowi system ochrony reaktywnej Kontakt-5 oraz system wykrywania i alarmowania NBC. W porównaniu z T-90A, wersja „S” nie jest wyposażona w elektrooptyczny system zakłócający TSzU-1-7 Sztora, ale posiada mocniejszą jednostkę napędową (z 840 do 1000 KM; Rosjanie w kolejnej modernizacji, T-90AM, zniwelowali tą różnicę, a nawet zwiększyli jeszcze bardziej moc do 1.130 KM).

Na zdjęciu Czołg T-90S w barwach armii indyjskiej. (Wikimedia Commons)

Obecnym użytkownikiem czołgów T-90 w wersji ?S? są Indie, które posiadają ponad 862 sztuki dostarczone w ramach odrębnych zamówień. Planuje się, że do 2020 roku w warunkach lokalnych wyprodukowanych zostanie około tysiąca czołgów T-90S.

Czytaj także:

S-300PMU-2 dla Iranu

Test irańskiej rakiety średniego zasięgu Emad [WIDEO]

Dwa rosyjskie okręty wojenne z wizytą w Iranie

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.