Start rakiety balistycznej średniego zasięgu Emad. / źródło: Islamic Republic of Iran News Network (IRINN).

Iran złamał rezolucję ONZ?

Departament Stanu w czwartek odniósł się do ostatnich irańskich testów nowej rakiety balistycznej i ogłosił, że zgłosi ten fakt do Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu przyjrzenia się temu, czy test nie naruszył przypadkiem rezolucji ONZ.

?To głęboka obawa, w sprawie tego, że ostatnie naruszenie wydaje się naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1929, a my oczywiście odniesiemy się do tej sprawy  [w Radzie Bezpieczeństwa] jak to robiliśmy w przypadku poprzednich startów,? powiedział reporterom Mark Toner, zastępca Rzecznika Prasowego Departamentu Stanu. ?W ostatnich latach widzieliśmy, że Iran konsekwentnie ignorował rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ,? dodał.

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest powiedział reporterom we wtorek, że podczas gdy odpalenie pocisku było prawdopodobnie pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, sprawa osiągniętego porozumienia z Iranem na początku tego roku to zupełnie inna kwestia. (czytaj więcej: Osiągnięto porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego).

?W przeciwieństwie do powtarzających się naruszeń rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która odnosi się do działalności związanej z pociskami balistycznymi, widzieliśmy, że Iran w ciągu ostatnich kilku lat wykazał bilans przestrzegania zobowiązań, które są wykonywane w kontekście rozmów nuklearnych? powiedział Josh Earnest.

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1929 przewiduje, że Iran nie może angażować się w żadne czynności związane z rakietami balistycznymi. Natomiast nowsza rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231 dotyczy realizacji transakcji i zakazu dla Iranu angażowania się w działania związane w działania związane z rakietami balistycznymi przeznaczonymi do przenoszenia głowic jądrowych nie jest jeszcze w mocy.

W czasie weekendu państwowe media informowały o pomyślności testów nowego precyzyjnego pocisku średniego zasięgu.

Emad (Pillar) to pocisk balistyczny, zaprojektowany i zbudowany przez irańskich ekspertów, jest pierwszym irańskim pociskiem *dalekiego zasięgu, która są precyzyjnie naprowadzane, do czasu aż uderzy w swój cel, powiedział Gen. Hossein Dehqan, minister obrony Iranu.

Jak zauważa kolega redakcyjny Rafał:

Nowy pocisk na pewno zwiększy irański potencjał strategicznego odstraszania. Pociski Emad już niedługo będą produkowane seryjnie i dostarczane do jednostek rakietowych sił zbrojnych Islamskiej Republiki Iranu. Nie stanowi to żadnej bariery dla krajowego przemysłu obronnego, a na pewno znacznie zwiększy siłę rażenia i precyzję posiadanego arsenału. (czytaj dalej: Test irańskiej rakiety średniego zasięgu Emad [Wideo])

Emad byłby pierwszym irańskim pociskiem zdolnym do dotarcia do kraju głównego irańskiego wroga ? mówiąc o wrogu, mam na myśli Izrael. Powszechnie wiadomo, iż oba kraje nie pałają do siebie miłością.

*Generał określa ten pocisk jako pocisk dalekiego zasięgu, ale w ramach przyjętych przez społeczność międzynarodową standardów Emad klasyfikuje się jako pocisk średniego zasięgu to kategoria związana z najpowszechniej na świecie przyjętym amerykańskim podziałem pocisków balistycznych według ich zasięgu. Medium-Range Ballistic Missile (MRBM) to rakietowy pocisk balistyczny średniego zasięgu, dla którego mierzona w linii prostej po powierzchni Ziemi maksymalna odległość pomiędzy punktem startu a celem wynosi od 1000 do 3000 kilometrów.

Czytaj także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.