Wyrzutnia typu TEL, model MZKT-79306 Astrolog (9P78E) systemu 9K720 Iskander-M w czasie przygotowań na podmoskiewskim poligonie Alabino do Defilady Zwycięstwa w 2011 roku / Wikimedia Commons.

Iskandery dla Arabii Saudyjskiej?

Rząd w Rijadzie rozważa zakup rosyjskich systemów rakietowych krótkiego zasięgu Iskander. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, Arabia Saudyjska stanie się drugim operatorem tych systemów na świecie.

Deklaracja ta padła po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej i Rosji. Adel bin Ahmed Al-Jubeir rozmawiał z Siergiejem Ławrowem, m.in. o współpracy wojskowej obu państw.

Arabia Saudyjska nastawiona jest na aktywizację stosunków z Rosją we wszystkich sferach, w tym w sferze wojskowej. Przez ostatnie dwa miesiące miało miejsce kilka wizyt naszych delegacji wojskowych w Rosji, odbyły się konkretne rozmowy na temat rodzajów broni. Jestem przekonany, że w najbliższym czasie taki kontrakt zostanie podpisany. ? powiedział Al-Jubeir.

9K720 Iskander-M by Ralph1989.

9K720 Iskander-M by Ralph1989.

9K720 Iskander-M (w kodzie DIA/NATO: SS-26 Stone; indeks GRAU: 9K720) jest to rosyjski, lądowy pocisk balistyczny krótkiego zasięgu (Short-Range Ballistic Missile; SRBM) na mobilnej platformie samochodowej z wyrzutnią typu TEL (transporter-erector-launcher) o zasięgu do 500 km. W tej wersji dwa pociski balistyczne 9M723K1 są naprowadzane na cel bezwładnościowo (z naprowadzaniem optycznym w fazie terminalnej) z dokładnością CEP (circular error probable) do 5?7 metrów i mogą być uzbrojone w głowicę kasetową, odłamkowo-burzącą, paliwową lub penetrującą. Platformą samochodową jest opracowana w 2000 roku białoruska ciężarówka 8×8 MZKT-79306 Astrolog (9P78E), która jest częścią całego systemu pojazdów składającego się z: samochodu załadowczego 8×8 MZKT-79306 Astrolog (9P78E), samochodów 6×6 KaMAZ (9T250E) pełniących różne funkcje ? pojazdu dowodzenia, pojazdu obsługi technicznej, stacji diagnostyczno-remontowa oraz stacji przetwarzania informacji. Rakiety produkowane są w Wotkińskich Zakładach Budowy Maszyn, sprzęt naziemny w Wołgogradzkich Zakładach im. Barykady, a nad całością systemu czuwa KBM (Konstruktorskoje Biuro Maszinostrojenia) z Kołomny.

Czytaj też: Iskandery na Syberię

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.