fot. AFP / Said Khatib

Islamiści zaatakowali egipski okręt wojenny

Odłam Państwa Islamskiego działający w Egipcie przyznał się do ataku rakietowego na egipski okręt wojenny, w wyniku którego na jednostce wybuchł pożar.

Rzecznik egipskiej armii gen. bryg. Mohammed Samir oświadczył, że doszło do wymiany ognia pomiędzy okrętem a islamistami znajdującymi się na brzegu północnej części półwyspu Synaj, na terenach graniczących z Izraelem oraz Strefą Gazy. W wyniku ostrzału na egipskiej jednostce patrolowej wybuchł pożar, jednak nie spowodował ofiar śmiertelnych.

Anonimowy przedstawiciel egipskich służb bezpieczeństwa powiedział, że:

Okręt rutynowo patrolował egipskie wody terytorialne oraz często był używany do transportu wojska i policji do kontynentalnej części Egiptu. Droga morska jest często wykorzystywana w tym celu, gdyż unika się w ten sposób terenów opanowanych przez bojowników IS na półwyspie Synaj, którzy atakują siły rządowe.

Źródło screena: https://twitter.com/Terror_Monitor/status/621696554919792640

Źródło screena: https://twitter.com/Terror_Monitor/status/621696554919792640

Wcześniej lider Państwa Islamskiego, Abu Bakr al-Bagdadi zapowiedział zniszczenie egipskich piramid w Gizie oraz Sfinksa (czytaj więcej: Państwo Islamskie zapowiada zniszczenie egipskich piramid oraz posągu Sfinksa).

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.