/Fot. Leopard 2 - kpt. Dariusz Kudlewski/10 Brygada Kawalerii Pancernej | F-16C - Alan Wilson na licencji CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons

IU MON: Amunicja dla Leopardów i radarowe rozpoznanie dla F-16

W dniach 12 i 13 lipca br. Inspektorat Uzbrojenia MON uruchomił dwa postępowania dotyczące przyszłości wykorzystywanych przez wojska lądowe, czołgów podstawowych Leopard 2 (2A4/2A5) oraz siły powietrzne, myśliwców wielozadaniowych F-16C/D Block 52+ ?Jastrząb”.

Rozpoznanie radarowe dla ?Jastrzębi?

F-16C Block 52+ /Fot. kam.lt.

Inspektorat Uzbrojenia MON – w ramach fazy analityczno-koncepcyjnej – rozpoczął analizę rynku, dotyczącą możliwości pozyskania Zasobnika Rozpoznania Powietrznego wyposażonego w radar typu SAR dla wykorzystywanych przez Siły Powietrzne myśliwców wielozadaniowych F-16C/D Block 52+ i jego integrację z posiadanym przez nie Systemem Rozpoznania Powietrznego DB-110 (czytaj także: DO RSZ: Intensywne działania Jastrzębi nad Irakiem). Pozyskanie takiego systemu ma na celu uzyskanie przez Siły Powietrzne zdolności do prowadzenia rozpoznania obrazowego niezależnie od warunków atmosferycznych i pogodowych.

Zasobnik Goodrich DB-110 ? elektrooptyczny, wielozadaniowy, system rozpoznania obrazowego dostosowany do prowadzenia obserwacji z dużej odległości, średniej lub małej wysokości lotu ? które mogą fotografować teren przy maksymalnej prędkości samolotu do 1,6 Ma oraz pułapie do 15.250 metrów. / fot. Goodrich Corporation.

Ogłoszenie to zostało opublikowane na środę, w dniu 12 lipca br. na łamach oficjalnego portalu internetowego Inspektoratu Uzbrojenia MON. Analiza rynku pozwoli Ministerstwu Obrony Narodowej na opracowanie Studium Wykonalności i Wstępnych Założeń Taktyczno-Technicznych. Podmioty zainteresowane udziałem w badaniu rynku mogą nadsyłać swoje zgłoszenia do 25 sierpnia 2017 roku, ale jak zaznacza organ MON, termin ten może ulec wydłużeniu w przypadku nieosiągnięcia celów określonych w ogłoszeniu.

Amunicja dla Leopardów

Leopard 2A5. /Fot. st. chor. Rafał Mniedło

Inspektorat Uzbrojenia poinformował także o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego, celem pozyskania informacji niezbędnych do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia dla amunicji czołgowej kalibru 120 × 570 mm z pociskiem podkalibrowym, stabilizowanym brzechwowo z odrzucanym sabotem (wraz z nabojami ćwiczebnymi, szkolnymi i treningowymi). Ogłoszenie zostało opublikowane na czwartek, w dniu 13 lipca br. na łamach oficjalnego portalu internetowego Inspektoratu Uzbrojenia MON.

Zgodnie z informacjami zawartymi w ogłoszeniu, dialog techniczny będzie obejmował ocenę możliwości spełnienia przez sprzęt i uzbrojenie określonych wymagań ? które zostaną przekazane zainteresowanym podmiotom dopiero po zgłoszeniu chęci do uczestnictwa w dialogu technicznym ? oraz m.in. oszacowanie kosztów pozyskania, eksploatacji i wycofania tej amunicji, a także potrzeb czasowych pozyskania tego sprzętu. Dialog techniczny będzie prowadzony w okresie od dnia 5 października br. do dnia 28 lutego 2018 roku. Podobnie jak w przypadku postępowania na radarowe rozpoznanie dla myśliwców F-16, tak i tym razem organ MON zaznaczył, że termin dialogu technicznego może ulec wydłużeniu w przypadku nieosiągnięcia celów określonych w ogłoszeniu. Wszelkie zgłoszenia do udziału w dialogu technicznym należy składać do dnia 11 sierpnia 2017 roku.

Leopard 2PL /Fot. Dawid Kamizela.

Źródło: iu.wp.mil.pl

Zobacz także: 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.