Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował, że do udziału w fazie analityczno-koncepcyjnej w zakresie ?Osiągnięcia możliwości zwalczania środków pancernych i opancerzonych …? – dotyczącej pozyskania niszczycieli czołgów dla Wojska Polskiego zgłosiło się 10 podmiotów gospodarczych.
W środę, w dniu 31 marca 2017 roku minął termin przyjmowania zgłoszeń do udziału w prowadzonym przez Inspektorat Uzbrojenia MON postępowaniu dotyczącym analizy możliwości zwalczania środków pancernych i opancerzonych przez niszczyciele czołgów oraz pozyskania ich dla Wojska Polskiego. Jak poinformował Inspektorat Uzbrojenia, do udziału w postępowaniu zgłosiło się dziesięć podmiotów gospodarczych: Cenrex Sp. z o.o., Fights On Sp. z o.o., Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., AMZ-Kutno S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych ?OBRUM? sp. z o.o., Rosomak S.A., Rheinmetall Defence Polska Sp. z o.o., CMI Defence Polska Sp. z o.o., Huta Stalowa Wola S.A. oraz MBDA.
CV90105 z działem Cockerill XC-8 kal. 105 mm. /Fot. CMI Defence
Przypominamy, że Inspektorat Uzbrojenia MON (IU MON) poinformował o rozpoczęciu fazy analityczno-koncepcyjnej w zakresie ?Osiągnięcia możliwości zwalczania środków pancernych i opancerzonych przez niszczyciele czołgów? w środę, w dniu 19 kwietnia br. Zgłoszenia wyżej wymienionych dziesięciu podmiotów gospodarczych zostaną teraz zweryfikowane ? dopiero wtedy do wybranych ?potencjalnych oferentów? wysłany zostanie szczegółowy tekst zapytania o informację (Request For Information; RFI).
Czego poszukuje Wojsko Polskie?
Zgodnie z komunikatem Inspektoratu Uzbrojenia, planowany do pozyskania sprzęt wojskowy ma za zadanie zwalczać środki pancerne i opancerzone najnowszej generacji wyposażone w systemy obrony aktywnej, w tym zakłócające i obezwładniające układ naprowadzania atakujących pocisków oraz zwalczające pocisk poprzez wystrzelenie antypocisków. Z tego też względu zwalczanie pojazdów opancerzonych powinno zostać osiągnięte poprzez kinetyczne środki ogniowe oraz przeciwpancerne pociski kierowane. W związku z powyższym prowadzenie operacji zwalczania środków pancernych i opancerzonych powinno być osiągane przez zdolność do rażenia sił przeciwnika ogniem bezpośrednim za pomocą kinetycznych środków ogniowych oraz przeciwpancernych pocisków kierowanych.
Zobacz także: